علامه طباطبایی
ما بزرگترین کاری که در عالم داریم و هیچ کاری
از اطوار و شئون زندگی ما مهمتر از آن نیست،
این است که خود را بسازیم.
رهبر فرزانه انقلاب
او مجموعه ای از فرهنگ و معارف اسلام بود،
فقیه بود ، حکیم بود،آگاه از اندوخته های فلسفی
شرق و غرب بود. مفسر قرآن بود...
او هیچ‌گاه از مسیر اصلی انقلاب اسلامی خارج نشد/گرامیداشت اولین سالگرد استاد اخلاق حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی
یکشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰ دیدگاه - ۷۱ بازدید

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی گفت: حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی  طباطبایی با رعایت مصالح و حفظ سرمایه‌های انقلاب و نظام‌ مقابل هتاکی برخی‌ها به بزرگان می‌ایستاد.

مرتضی نجفی قدسی از خادمان قرآن و مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی در سال 1342 در نجف اشرف و در خانواده‌ای روحانی و اهل علم و تقوا به دنیا آمد، پدربزرگ وی مرحوم آیت‌الله میرزا ابوالفضل نجفی قدسی اصفهانی از خواص مراجع عظام نجف اشرف همچون سید ابوالحسن اصفهانی و سید جمال‌الدین گلپایگانی بود و همین ارتباط عمیق وی با روحانیت سبب شد تا محضر بسیاری از عالمان ربانی و روحانیون معظم ازجمله حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی را درک کند.

آشنایی وی با استاد اخلاق مرحوم طباطبایی قدمتی 30ساله دارد و وی در بسیاری از جلسات سخنرانی و منابر پرفیض این عالم ربانی شرکت می‌کرده است.

لذا همزمان با سالگرد ارتحال حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی با وی درباره خصوصیات و ویژگی‌های اخلاقی این عالم دینی که سبب علاقه‌مندی مردم به این استاد بزرگ اخلاق شده بود به گفت‌وگو نشسته‌ایم:

علت علاقه و محبوبیت حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی در جامعه چه بود؟

هنگامی‌که مردم مشاهده می‌کردند حرف‌های حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی به‌صرف لقلقه زبان نیست بلکه خودش آیینه تمام‌نمای فضائل و مکارم اخلاق است سبب شد تا در دل مردم جا باز کند و مردم مطیع این عالم ربانی شوند، خدا وجود چنین روحانیونی را در جامعه ما زیاد کند که الگوی علمی و عملی اخلاق اسلامی باشند.

شیوه گفتاری مرحوم طباطبایی در برنامه‌های سخنرانی و منابر بسیار دل‌نشین و قابل‌استفاده بود، از به‌کار بردن کلمات صعب و سنگین خودداری می‌کرد و اگر آیه و حدیثی را قرائت می‌کرد معنای آن را به‌طور واضح برای مردم تبیین و در حقیقت مطلب را برای آنان حلاجی می‌نمود تا بتوانند درک کنند.

آیات و روایات را برنامه‌ریزی‌شده و با حساب‌وکتاب و با موضوع‌بندی در سخنرانی‌ها استفاده می‌کرد به‌طوری‌که تمام منبرهایش قابل پیاده‌ شدن و حتی کتاب شدن است و نظم مطالب و طرح موضوعات که اغلب اجتماعی و شیوه سبک زندگی اسلامی هست، بسیار قابل‌استفاده است.

یک شخص روحانی که وظیفه هدایت دینی و معنوی مردم را به‌عهده دارد باید به‌فرموده حضرت امام(ره) زی طلبگی داشته باشد یعنی ساده‌زیستی مبنای زندگی او باشد و از تجملات بپرهیزد و دنیا‌گرا نباشد و خلاصه سطح زندگی‌اش با مردم معمولی یکسان باشد، اگر مردم را به انجام کارهای خیر و نیک دعوت می‌کند، خود نیز الگوی عملی برای گفتارش باشد، اگر مردم را به راستی و صداقت و پاکی فرامی‌خواند، خودش نیز عامل همه این‌ها باشد و خلاصه مردم تمام کمالات را در زندگی و رفتار و کردار او ببینند.

مرحوم طباطبایی نمونه بارز و واقعی یک روحانی مردمی و متخلق به اخلاق اسلامی بود

مرحوم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی نمونه بارز و واقعی یک روحانی مردمی و متخلق به اخلاق اسلامی بود و همین خصایص، محبوبیت ایشان را بین آحاد مردم نسبت به دیگران بسیار بیشتر کرده بود.

مرحوم سید مهدی طباطبایی در زمینه روانشناسی و جلسات مشاوره تسلط بالایی داشت در این زمینه بفرمایید.

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی مطالب علم روانشناسی را در قالبی دینی و قابل فهم برای مردم بیان می‌کرد، این عالم ربانی مطالعات روانشناسی عمیقی داشت، به‌طوری که چند جلسه یکی از دوستانم را که استاد روانشناسی دانشگاه اصفهان بود به جلسات ایشان آوردم و او مجذوب مطالب ایشان گشته بود و به من گفت "ایشان جدیدترین مطالب علم روانشناسی را در قالبی دینی و مذهبی و عمومی و قابل فهم برای مردم بیان می‌کند".

هنگامی که این نکته را به حاج آقا طباطبایی عرض کردم، ایشان با تبسمی به من فرمودند "راست گفته، من در روانشناسی مطالعات زیادی داشتم و حتی مدرکش را هم گرفتم ولی بعدها دیدم داشتن این مدرک برایم یک نوع تعلق و وابستگی می‌آورد، آن را پاره کردم و دور ریختم"!

رفع مشکلات جامعه مهم‌ترین دغدغه مرحوم طباطبایی بود در این زمینه توضیح دهید.

مسجد و منزل حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی  طباطبایی همیشه پر از مراجعانی بود که با امید حل مشکلاتشان آمده بودند و اغلب آن‌ها هم نتیجه می‌گرفتند، شاید هزاران نفر که در زندگی زناشویی و یا خانوادگی دچار اختلافات می‌شدند به‌جای اینکه به‌دنبال دادگاه‌های حل اختلاف بروند به منزل ایشان و یا دفترشان که در همان‌جا نزدیک مسجدشان در خیابان غیاثی در نزدیکی میدان خراسان تهران بود رجوع می‌کردند.

"تواضع" یکی از مهم‌ترین خصوصیات اخلاقی حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی بود

این روحانی بااخلاق و اندیشمند با بیان شیرینش زندگی آن‌ها را دوباره می‌ساخت و بر اثر کلام این بزرگوار سال‌ها با صلح و صفا به زندگی خود ادامه می‌دادند، وجوه مردمی بودن ایشان بسیار است و هیچ‌گاه برای خود تعیّن خاصی قائل نبود و با همه آن سوابق علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بسیار متواضع و دوست‌داشتنی بود و انسان از مصاحبت ایشان واقعاً لذت می‌برد.

اهل بیت(ع) چه جایگاهی در زندگی حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی  طباطبایی داشتند؟

عشق به اباعبدالله(ع) و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) در این روحانی خدوم و خدمتگزار بسیار بروز و ظهور داشت، این عالم دینی بارها می‌گفت "من از کودکی عاشق امام حسین(ع) بودم" و بیان ایشان در مجالس روضه و سوگواری اهل‌بیت(ع) با همین لسان عاشقانه و خالصانه بود و همین‌طور که با زبانی ساده حرف می‌زد و مصائب اهل‌بیت را بازگو می‌کرد، اشک همه را در می‌آورد.

اوج شور و حال ایشان در همین مجالس فاطمی(ع) و حسینی(ع) بود و درحقیقت افتخار می‌کرد که روضه‌خوان باشد و حتی گاهی در منبر وعظ هم که نبود، اگر سخنی یا اشاره‌ای به مصائب حضرت زهرا(ع) و یا امام حسین(ع) می‌شد، بسیار رقیق القلب بود و بلافاصله متأثر می‌شد و اشک می‌ریخت.

نقش حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی  طباطبایی در عرصه سیاسی کشور را بیان کنید.

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی بصیرت بسیار خوبی در سیاست داشت و ارتباط دیرینه این عالم مجاهد با امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و اَعلام و بزرگان سبب شده بود تا گنجینه‌ای از خاطرات باارزش را در سینه داشته باشد و موضع‌گیری‌های او از طرفی با این تجربه دیرینه در سیاست و از طرفی با ارتباط عمیق و مستقیم با مردم کوچه و بازار سبب شده بود تا بسیار پخته و عاقبت‌نگر باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی هیچ‌گاه از مسیر اصلی انقلاب اسلامی خارج نشد/ رضایتمندی توده‌های مردم مورد تأکید ایشان بود

همیشه در هر موضوعی تالی فاسد آن را در نظر می‌گرفت و بسیار سنجیده و عاقلانه عمل می‌کرد و از مسیر اصلی انقلاب اسلامی هیچ‌گاه خارج نشد و در عین حال رضایتمندی توده‌های مردمی را هم بسیار اهمیت می‌داد و معتقد بود که پشتوانه اصلی انقلاب، همین مردم هستند و نباید با رفتارهای ناصحیح و یا توجیه سوءعملکرد مسئولان، آن‌ها را نسبت به اصل نظام و انقلاب بدبین کنیم و خدای ناخواسته از اصل جمهوری اسلامی پشیمان شوند.

به‌معنای واقعی و تمام یک انسان دلسوز برای کشور، نظام، انقلاب اسلامی و مردم بود و مواضعش در عرصه سیاسی و اجتماعی با رعایت مصالح چهارگانه فوق بود و اگر بر حفظ سرمایه‌های انقلاب و نظام تأکید می‌کرد با توجه به همین مصلحت‌بینی‌ها بود و لذا مقابل هتاکی برخی‌ها به بزرگان می‌ایستاد و این قبیل کارها را خلاف مصالح نظام و انقلاب می‌دانست.

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی در عین حال که بر حسب احساس وظیفه دو دوره نماینده مجلس شده بود و در کوران مسائل سیاسی هم بود، ولی به هیچ یک از این پست‌ها و مقامات دلبستگی نداشت و علاقه وافر او به همین کار آخوندی و خدمت خالصانه به مردم و اقامه عزای امام حسین(ع) و حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهراء(ع) بود و در نخستین روز از ماه مبارک رمضان به ضیافت الهی باریافت و مهمان حضرت رب الارباب شد.

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

خبرگزاری تسنیم

---------------

سایت صاحب خبر

سایت خبرفارسی

 

 

بازتاب خبر در رسانه ها
 • بازتاب تصویری
 • بازتاب در خبرگزاری ها
 • بازتاب در روزنامه ها
 • بازتاب در سایت ها
 • گالری تصاویر
  بازتاب خبر در رسانه ها
 • بازتاب تصویری
 • بازتاب در خبرگزاری ها
 • بازتاب در روزنامه ها
 • بازتاب در سایت ها
 • هیچ دیدگاهی برای این خبر نوشته نشده است
  طراحی شده توسط مدرن هاست
  ورود به پنل کاربری