علامه طباطبایی
ما بزرگترین کاری که در عالم داریم و هیچ کاری
از اطوار و شئون زندگی ما مهمتر از آن نیست،
این است که خود را بسازیم.
رهبر فرزانه انقلاب
او مجموعه ای از فرهنگ و معارف اسلام بود،
فقیه بود ، حکیم بود،آگاه از اندوخته های فلسفی
شرق و غرب بود. مفسر قرآن بود...
بازدید شرکت‌کنندگان مسابقات قرآن طلاب علوم دینی از دارالقرآن علامه طباطبایی(ره)
پنجشنبه, ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰ دیدگاه - ۱۴۷ بازدید

جمعی از شرکت‌کنندگان در سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب علوم دینی ۲۲ فروردین ماه از دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) در قم بازدید کردند.

جمعی از شرکت‌کنندگان در سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب علوم دینی پنجشنبه ۲۲ فروردین ماه با حضور در بیت و دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) در قم از این بیت شریف بازدید کردند و با بخش‌های مختلف آن آشنا شدند.

مرتضی نجفی قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) در این بازدید در سخنانی گفت: علامه طباطبایی(ره) خودشان مهندسی این خانه را انجام دادند چون علاوه بر تسلط بر علوم مختلف مانند فقه، حکمت، عرفان، فلسفه و تفسیر، منجم و ریاضی‌دان هم بود لذا خودشان کار معماری این بنا را انجام دادند.

وی با بیان اینکه علامه بخش‌های زیادی از تفسیر المیزان را در این منزل نوشتند تصریح کرد: این منزل سال‌هاست که به دارالقرآن تبدیل و محلی برای آموزش تفسیر و علوم قرآنی به طلاب علوم دینی شده است؛ در بخشی از این منزل، کتابخانه‌ای مشتمل بر آثار شخصی علامه طباطبایی همچنین کتب اهدایی، البسه و برخی وسائل شخصی ایشان است.

نجفی قدسی با بیان اینکه تفسیر المیزان جزء تفاسیر بی نظیر است که در آینده شاهد درخشش بیشتر آن خواهیم بود اظهار کرد: المیزان تاکنون به زبان‌های مهم دنیا مانند انگلیسی و ... ترجمه شده گرچه اصل تفسیر به زبان عربی است؛ این تفسیر ۲۰ جلد است و ایشان در طول ۲۰ سال و با روزی ۱۶ ساعت فعالیت آن را نوشته است.

وی ادامه داد: علامه قبل از المیزان هم در شش جلد تفسیر البیان را تا سوره مبارکه یونس می‌نویسند اما بعد از آن روش خود را تغییر داده و شروع به نوشتن المیزان می‌کنند. علامه ۱۳ سال آخر عمر خود را در این خانه سپری کرد و در سال ۱۳۶۰ هجری شمسی از دنیا رفتند.

نجفی قدسی با بیان اینکه از ویژگی‌های بارز علامه، تربیت شاگردان بزرگ و برجسته در حوزه است که بسیاری از مراجع امروز ما از شاگردان ایشان هستند بیان کرد: بسیاری از شخصیت‌های برجسته علمی امروز حوزه مانند آیات عظام مکارم شیرازی، جوادی آملی، سبحانی، نوری همدانی، آیت الله مصباح یزدی و شخصیت‌هایی مانند شهید مفتح، مطهری و بهشتی که به شهادت رسیدند از شاگردان ایشان هستند.

بازدید شرکت‌کنندگان مسابقات قرآن طلاب علوم دینی از دارالقرآن علامه طباطبایی(ره)مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) تاکید کرد: شعاع وجودی علامه طباطبایی چه به لحاظ آثار علمی و تربیت شاگردان بزرگ در جهان اسلام همیشه درخشش داشته و دارد و آثار علامه روز به روز در عرصه علمی بیشتر تجلی می کند.

وی اظهار کرد: مراجع برای خانه علامه قداست زیادی قائل هستند از جمله آیت‌الله سبحانی فرمودند که این بیت از مصادیق بارز آیه شریفه «فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَيُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فِيهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ؛ در خانه ‏هايى كه خدا رخصت داده كه [قدر و منزلت] آنها رفعت‏ يابد و نامش در آنها ياد شود در آن [خانه]ها هر بامداد و شامگاه او را نيايش مى كنند»(نور/۳۶) است.

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی بیان کرد: مصداق اصلی این آیه خانه پیامبر و ائمه اطهار(ع) است اما مسلما خانه علما هم در امتداد این موضوع است لذا مراجع حضور شایسته و پیوسته ای در مراسمات تفسیری و قرآنی این منزل دارند.

نجفی قدسی با اشاره به جایگاه ارزشمند المیزان ادامه داد: شهید مطهری در توصیف المیزان فرموده‌اند که در صد سال آینده ارزش و اهمیت این تفسیر شناخته خواهد شد و ما این بیان را امروز حس می‌کنیم زیرا  جوامع علمی اهتمام فزاینده‌ای به علامه و تفسیر وی دارند.

یادآور می شود سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طلاب علوم دینی از امروز به مدت دو روز در قم در حال برگزاری است و مراسم اختتامیه آن نیز شنبه ۲۴ فروردین ماه در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار خواهد شد.


بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری حوزه

گزارش تصویری قم فوری

----------------

خبرگزاری ایکنا

----------------

سایت خبرفارسی

سایت قم فوری

 

بازتاب خبر در رسانه ها
 • بازتاب تصویری
 • بازتاب در خبرگزاری ها
 • بازتاب در روزنامه ها
 • بازتاب در سایت ها
 • گالری تصاویر
  بازتاب خبر در رسانه ها
 • بازتاب تصویری
 • بازتاب در خبرگزاری ها
 • بازتاب در روزنامه ها
 • بازتاب در سایت ها
 • هیچ دیدگاهی برای این خبر نوشته نشده است
  طراحی شده توسط مدرن هاست
  ورود به پنل کاربری