نجفی قدسی: صلابت شهید مدرس منجر به لغو قرارداد ننگین تقسیم ایران شد

مرتضی نجفی قدسی با اشاره به مبارزات شهید مدرس با توطئه های استعمار انگلیس، گفت: مخالفت های شدید آیت الله مدرس با قرارداد ننگین واگذاری خاک ایران به کشورهای روس و انگلیس و بیانات افشاگرانه و روشنگرانه این شهید بزرگوار در مجلس شورای ملی موجب شد تا نمایندگان به مخالفت با این قرارداد برخیزند.

همزمان با سالروز شهادت آیت الله مدرس و روز مجلس، مراسم بزرگداشت شهید مدرس با حضور مسئولان حوزه علمیه تهران و سخنرانی آیت الله استادی، مدیر حوزه علمیه تهران و معاون پژوهشی موسسه مطالعات تاریخ ایران در خانه موزه شهید مدرس برگزار شد.

مرتضی نجفی قدسی، عصر شنبه دهم آذرماه در مراسم گرامی داشت هشتاد و یکمین سالگرد شهادت آیت الله مدرس، در دارالقرآن امام علی(ع) تهران، با اشاره به جمله معروف شهید مدرس «سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست»، گفت: این خانه «دارالقرآن امام علی(ع)» در عین حال که محل زندگی شهید مدرس بود، برکات علمی و معنوی ایشان را نیز به همراه داشت. از این رو سعی کردیم در این خانه هر دو بعد سیاسی و دینی شهید مدرس را به نمایش بگذاریم.

مدیر دارالقرآن امام علی(ع) تهران ادامه داد: بخشی از خانه شهید مدرس به عنوان موزه که نمایانگر مجاهدت ها و مبارزات سیاسی ایشان با استعمار و استبداد است به نمایش گذاشته می شود و بخش دیگری از خانه که محل درس و بحث علمی، حوزوی و تفسیری ایشان بوده به عنوان دارالقرآن مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به مبارزات شهید مدرس با توطئه های استعمار انگلیس، تصریح کرد: شرح مبارزات ایشان با نفوذ بیگانگان به ویژه روس و انگلیس در جریان قرارداد ننگین وثوق الدوله که در سال 1298 قصد داشتند بخش اعظمی از شمال ایران را به روس ها و بخش های جنوبی را به انگلیس واگذار کنند، بسیار مهم و حائز اهمیت است.

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) قم افزود: طبق اسناد تاریخی، دولت انگلیس قصد داشت با پرداخت مبلغ چهارصد هزار تومان به وثوق الدوله و دو وزیر همدست او، و پرداخت 15 هزار تومان در ماه به احمدشاه، قرارداد ننگینی را بر دولت تحمیل کند و ایران را به سه قسمت تقسیم کرده و موجودیت کشور ایران را از بین ببرد که با مخالفت های شدید آیت الله مدرس روبرو شد و بیانات افشاگرانه و روشنگرانه این شهید بزرگوار در مجلس شورای ملی موجب شد تا نمایندگان به مخالفت با این قرارداد برخیزند.

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری ایکنا

گزارش تصویری حوزه

گزارش تصویری تسنیم

-------------

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری شفقنا

خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری ایکنا

خبرگزاری شبستان

خبرگزاری رسا

 ------------

روزنامه جمهوری اسلامی (ص1)

روزنامه جمهوری اسلامی (ص1)(Pdf)

روزنامه جمهوری اسلامی (ص3)

روزنامه جمهوری اسلامی(ص3)(Pdf)

روزنامه رسالت

روزنامه رسالت(ص اول)(Pdf)

روزنامه رسالت(ص آخر)(Pdf)

روزنامه 19دی(ص6)(Pdf)

روزنامه 19دی(ص12)(Pdf)

-------------

سایت صاحب خبر

سایت آخرین خبر

سایت قم فوری

سایت عقیق

سایت خبروان

سایت خبرفارسی

سایت تاشهدا

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد