حجت الاسلام والمسلمین واعظ موسوی: حوزه با اقتدار به عنوان مادر نظام وظیفه خود را انجام می دهد| چرا تحقیقات حوزوی به نام دانشگاه ثبث می شود؟

رییس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه با طرح این سؤال که چرا حوزه علمیه شیعه با سابقه بیش از 12 قرن پایگاه استنادی راه اندازی نشده است، گفت: تمامی تحقیقات علمی تحقیقی حوزوی به نام دانشگاه و به مجموعه وزارت علوم به نام ISC ثبت می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دارالقرآن علامه طباطبایی، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واعظ موسوی رییس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم شامگاه پنجشنبه 24 آبان ماه 97 در مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی و ششمین همایش انجمن تبلیغ حوزه که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، فعالیت های دارالقرآن را امیدی برای حوزه های علمیه و مباحث قرآنی و تبلیغی دانست و  تأکید کرد که مباحث تبلیغی همواره مورد توجه بزرگان و دغدغه مندان بوده است.

وی افزود: امام راحل می فرماید تبلیغات مسأله ای مهم و حساس است و دنیا با تبلیغات حرکت می کند، آنقدر که دشمنان از حربه تبلیغات استفاده می کنند از طریق دیگر استفاده نمی کنند و ما باید به مسأله تبلیغات اهمیت دهیم.

استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نیز در مناسبت های مختلف مطالبی مهمی را درباره تبلیغ و ارتباط که وظیفه ذاتی حوزویان است فرمودند، ایشان در دیدار اخیر با نخبگان علمی کشور فرمودند اگر از لحاظ علمی پیشرفت نکنیم تهدید دشمنان تمدنی دائمی خواهد بود و نخبگان باید در جلو بردن مرزهای دانش سهیم باشند.

وی ادامه داد: سال هاست در حوزه مقدسه علمیه مراکزی به عنوان انجمن های علمی تأسیس شده که امروزه ۲۰ انجمن علمی در حوزه وجود دارد و یکی از آن ها انجمن  تبلیغ و ارتباطات است، هدف اصلی انجمن ها که به عنوانNGO عمل می کنند و بودجه خاصی از جایی دریافت نمی کنند این است که به عنوان ستاد، مجموعه ای از نخبگان رشته های مختلف را گرد یکدیگر جمع کند و برای موضوع خاصی که انجمن برای آن شکل گرفته فعالیت هایی داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین واعظ موسوی ابراز داشت: از نخبگان و فضلا در خواست می کنیم که اگر تخصص لازم را دارند به انجمن ها وارد شوند و در بین نخبگان انجمنی به فعالیت های خود ادامه دهند؛ ششمین همایش انجمن ارتباطات و تبلیغ با موضوع محوریت قرآن و نهج البلاغه در تبلیغ تشکیل شده است، کم نیستند کسانی که نخبگان تبلیغی محسوب می شوند اما وقتی ارائه مباحث تبلیغی به وسیله آن ها را بررسی می کنیم شاید تنها چیزی که در اختیار مردم داده نمی شود نکات دقیق قرآنی و روایی است.

وی عنوان کرد: سابقه حوزه های تشیع به زمان خود معصومان می رسد و شاگردان بسیاری توسط ائمه معصومین(ع) تربیت شدند و توانستند مکتب پویای اهل بیت(ع) را به جامعه منتقل کنند، سؤال این است که چرا حوزه علمیه شیعه با سابقه بیش از 12 قرن پایگاه استنادی راه اندازی نشده است.

رییس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: تمامی تحقیقات علمی تحقیقی حوزوی به نام دانشگاه و به مجموعه وزارت علوم به نام ISC ثبت می شود، چرا نباید فکری به حال تولیدات حوزوی شود تا گاهی برخی نگویند که حوزه ها کاری نمی کنند.

وی اضافه کرد: وقتی مباحث علمی و پژوهش هایی که توسط بزرگان حوزه صورت می گیرد به نام مراکز دیگر ثبت شود، ناظر خارجی فکر می کند که در حوزه کاری صورت نگرفته است، سؤال دیگر این است که چرا جایگاه علمی حوزویان در سطح ملی و بین المللی به درستی تبیین نمی شود و با استفاده از تعبیراتی مانند "معادل" زمینه برای تحقیر و استهزای حوزویان در مراکز مختلف علمی پژوهشی داخل و خارج فراهم می کند.

حجت الاسلام والمسلمین واعظ موسوی با بیان این که حوزه با اقتدار به عنوان مادر نظام وظیفه خود را در مقابل نظام به خوبی انجام می دهد، گفت: نباید فرهیختگان حوزوی دارای مدارج علمی معتبر، دقیق و مورد اعتنا با بی توجهی مواجه شوند.

وی افزود: چرا به همایش های مراکز و نهادهای حوزوی که با حضور بزرگانی مانند مراجع تشکیل می شود،  رتبه علمی و پژوهشی توسط خود حوزه علمیه ارائه نمی شود؟ این مراکز علمی و پژوهشی مجبور هستند برای دریافت مرتبه علمی دست به دامن وزارت علوم و دیگران شوند.

استاد حوزه علمیه قم اعضای هیأت مدیره در دوره دوم انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم را آقایان اکبری، بیات، خان محمدی، رفعتی نائینی، روستاآزاد، مرتضوی و واعظ موسوی معرفی کرد.

گفتنی است، در پایان مراسم از آیات سید کاظم نوری مفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و سید مجتبی حسینی نماینده ولی فقیه در عراق، حجت الاسلام والمسلمین انصاریان، آیت الله سید فاضل جابری الموسوی از عراق و علامه جعفر مرتضی از لبنان تقدیر شد و این فعالان عرصه تبلیغ لوح خود را از دستان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی دریافت کردند.

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری تابناک قم

گزارش تصویری ابنا

گزارش تصویری حوزه

گزارش تصویری دانشجو

گزارش تصویری رضوی

گزارش تصویری جماران

گزارش تصویری مهر

گزارش تصویری تسنیم

گزارش تصویری قم نیوز

گزارش تصویری ایکنا

----------------

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری برنا

خبرگزاری شبستان

خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری فارس

خبرگزاری رسا

--------------

روزنامه اعتدال

روزنامه اعتدال(pdf)

روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی(pdf)

روزنامه جهان اقتصاد

روزنامه عصرایرانیان

روزنامه عصرایرانیان(pdf)

--------------

سایت صاحب خبر

سایت آخرین خبر

سایت قطره

سایت اخبارپارسیک

سایت شهرخبر

سایت مانیتورشفقنا

سایت تی نیوز

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد