آیت الله سید مجتبی حسینی: اساس بحث های تبلیغی مبتنی بر کتاب و سنت باشد| باید با استفاده از فنون مختلف صدای اسلام حقیقی را به جهان برسانیم

نماینده ولی فقیه در عراق با بیان این که تبلیغ باید بر محور قرآن و اهل بیت(ع) باشد، گفت: به جای اختراع سوژه از خود باید از سوژه های قرآنی استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دارالقرآن علامه طباطبایی، آیت الله سید مجتبی حسینی نماینده ولی فقیه در عراق شامگاه پنجشنبه 24 آبان ماه 97 در مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی و ششمین همایش انجمن تبلیغ حوزه که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با بیان این که تبلیغ باید بر محور قرآن و اهل بیت(ع) باشد، گفت: به جای اختراع سوژه از خود باید از سوژه های قرآنی استفاده کنیم.

وی افزود: زمانی که نماز جمعه در سوریه بر عهده بنده بود، در خطبه های نماز جمعه موارد " یا ایهاالذین امنوا" را در خطبه ها تبیین کردیم که تنوع موضوعی داشت و دعوت به تقوا از طریق آیات قرآن کریم بود.

نماینده خبرگان رهبری اظهار داشت: از خصوصیات قرآن این است که هرچه انسان تامل و تعمق کند آفاق گسترده و تازه ای ای در برابر آن  باز می شود که هم بر علم و معلومات انسان افزوده می شود هم آرامش ایجاد می کند، همچنین مستمع کلام مستند به قرآن را محکم می داند.

وی ادامه داد: تبلیغ بر محور قرآن و نهج البلاغه که کتابی بسیار ممتاز است امری مهم به شمار می رود، نهج البلاغه کتابی است که تا انسان مطالعه و مراجعه نکند قدر و منزلت آن را نمی داند.

آیت الله حسینی با بیان این که اساس بحث های تبلیغی و دینی باید مبتنی بر کتاب و سنت باشد، ابراز داشت: تبلیغ تنها گفتار نیست بلکه شامل رفتار انسان نیز می شود، کار مبلغان باید دعوت و جذب باشد، باید مراقب باشیم که اساس کار تبلیغ بر خیرخواهی باشد و سبب دافعه نشود.

وی عنوان کرد: مخاطب باید احساس کند که او را دوست داشته و قصد خیر داریم، به فرموده قرآن تضارب آرا باید برای تکامل باشد، گاهی گفته می شود اگر نصیحت و تبلیغ کنیم اثر ندارد که این تفکر غلط است، وظیفه مبلغ تیلبغ، خیرخواهی و جذب است.

نماینده ولی فقیه  عراق با تأکید بر این که مبلغان از همه فرصت ها باید برای بیان معارف الهی استفاده کنند، خاطرنشان کرد: امیرمؤمنان حتی از دشمنی و سب معاندان برای تبلیغ دین استفاده می کردند، از موفقیت های جنگ تحمیلی در ایران این بود که بر اساس تعلیمات اسلامی حضرت امام اعلام فرمود جمهوری اسلامی خواهان جنگ نیست و حتی اگر اسیری گرفته می شد بهترین نوشیدنی و غذا را به او می دادند و مورد آزار قرار نمی گرفت، بسیاری از کسانی که اسیر شدند از بهترین مجاهدان در آینده شدند که محور مبارزات انقلابی قرار گرفتند یعنی با اسیری درجنگ به دامن اسلام حقیقی وارد شدند.

وی اضافه کرد: انسان باید فرصت ها را غنیمت بشمارد و در آن زمان حرف های خود را بزند، یکی از فرصت های مهم برای خودسازی جنگ است،  در مدت جنگ تحمیلی بسیاری از جوانان فهمیده شدند و معرفت بیشتری پیدا کردند و امروز هم حشد الشعبی در عراق این گونه است، اخیرا برنامه گسترده برای آموزش مبلغان در حشدالشعبی انجام شده که به فرموده حضرت امام  ۳۰ درصد آموزش نظامی و  ۷۰ درصد آموزش فرهنگی و دینی است.

آیت الله حسینی تأکید کرد: شیطان همواره در کمین است که با پیروزی ها انسان را مغرور کند اما پیامبر اسلام(ص) انسان را به جهاد اکبر یعنی جهاد با نفس توصیه می کنند، باید فرصت ها را غنیمت بشماریم و همانگونه که جوانان در جنگ فهمیده شدند وظیفه در جنگ اقتصادی این است که بهره برداری کنیم.

وی افزود: باید از این مشکل به عنوان یک فرصت برای ساختن جوانان و جامعه استفاده کنیم، در فضای مجازی و رسانه ها تنها نباید تنها آه و ناله و شکایت ها بیان شود بلکه باید نقاط مثبت هم ارائه شود، مفاهیمی که می تواند ملت را مقاوم کند باید تبیین شود و نباید مأیوسانه سخن گفت.

نماینده ولی فقیه در عراق با تأکید بر این که ملت ایران در دنیا عزیز و سربلند است، اظهار داشت: نباید دردها را بزرگ  جلوه داد که سختی ها دو چندان شود، البته باید مشکلات را بیان کرد تا مردم بدانند درد آشنا هستیم.

وی با اشاره به اوضاع منطقه به ویژه عراق  ادامه داد: دشمن سال ها سعی کرد که در عراق روح بی دینی، دوری انقلاب و یأس را ایجاد کند، دشمن هیچ فرصتی برای کارهای دینی و خودسازی به مرد عراق نمی داد و با متدین ها و روحانیان مقابله می کرد.

نماینده خبرگان رهبری ابراز داشت: بحمدالله بعد از سقوط صدام ملت عراق از جهت رشد فرهنگی و انقلابی جهش خوبی داشته است، بحث ولایت فقیه برای مردم عراق یک اصل است، مردم عراق از ایران و ولایت فقیه تشکر می کنند و می گویند اگر ایران در جنگ با داعش نبود عراق ضربه جدی می دید.

وی عنوان کرد: آمریکا سعی کرد که در عراق بین شیعه و سنی اختلاف  شدید ایجاد کند و تا جایی توطئه های خود را اجرا کرد اما امروز نگرش دشمنی سابق به نگرش اخوت تبدیل شده است، فرصت خوبی برای عالم تشیع وجود دارد که باید استفاده شود، شیعه به عنوان اسلام حقیقی و ناب است در دنیا شناخته می شود و زمینه تبلیغ بسیار فراهم است، باید با استفاده از فنون مختلف صدای اسلام حقیقی را به جهان رساند.

گفتنی است، در پایان مراسم از آیات سید کاظم نوری مفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و سید مجتبی حسینی نماینده ولی فقیه در عراق، حجت الاسلام والمسلمین انصاریان، آیت الله سید فاضل جابری الموسوی از عراق و علامه جعفر مرتضی از لبنان تقدیر شد و این فعالان عرصه تبلیغ لوح خود را از دستان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی دریافت کردند.

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری تابناک قم

گزارش تصویری ابنا

گزارش تصویری حوزه

گزارش تصویری دانشجو

گزارش تصویری رضوی

گزارش تصویری جماران

گزارش تصویری مهر

گزارش تصویری تسنیم

گزارش تصویری قم نیوز

گزارش تصویری ایکنا

-------------

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری شبستان

خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری شفقنا

خبرگزاری فارس

خبرگزاری رسا

------------

روزنامه اعتدال

روزنامه اعتدال(pdf)

روزنامه رسالت

روزنامه رسالت(pdf)

روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی(pdf)

روزنامه جهان اقتصاد

روزنامه عصرایرانیان

روزنامه عصرایرانیان(pdf)

------------

سایت صاحب خبر

سایت قم فوری

سایت تابناک قم

سایت آخرین خبر

سایت انقلاب نیوز

سایت تی نیوز

سایت قطره

سایت خبرفارسی

سایت دی نتز

سایت مخبرنیوز

سایت همراهان خبر

سایت باخبر

سایت آی آرایران

سایت شیعه شفقنا

سایت خبربان

سایت خبروان

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد