با حضور علما و شخصیت های برجسته حوزوی؛ همایش ملی " المیزان و علوم انسانی اسلامی" در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد

همایش ملی " المیزان و علوم انسانی اسلامی" از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با حضور علما و شخصیت های برجسته حوزوی شامگاه چهارشنبه 23 آبان ماه 97  در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.

در این مراسم آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه های علمیه، آیت الله مقتدایی از اعضای شورای عالی حوزه های علمیه، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس حوزه های علمیه استان تهران، آیت الله سید مجتبی حسینی نماینده ولی فقیه در عراق، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واعظ موسوی رییس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم و نمایندگان بیوت مراجع تقلید حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، در ابتدای برنامه مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی ضمن خیرمقدم به حاضران در این همایش علمی گفت: مرحوم علامه طباطبایی با خداوند عهد کرده بود که روزی یک جزء قرآن را تلاوت کند و هرماه یک ختم قرآن می کرد و دوباره از نو شروع می کرد و می فرمودند هر بار که مجددا از ابتدای قرآن شروع به تلاوت می کنم انگار که قرآن جدیدی است و مطالب تازه ای از آن می فهمم و سپس تاکید می کنند که من از خداوند عمر طولانی خواسته ام تا بتوانم بیشتر قرآن بخوانم و خدا می داند من چقدر قرآن را دوست دارم و از تلاوت آن لذت می برم.

وی در ادامه به برنامه های بزرگداشت سالگرد علامه طباطبایی(رض) اشاره کرد و گفت: دارالقرآن علامه طباطبایی از زمانی که در بیت شریف این عالم ربانی فعالیت خود را آغاز کرد، همواره سعی کرده است تا در این دارالقرآن برنامه های تفسیری را برای طلاب حوزه های علمیه داشته باشد و همه ساله در مراسم سالگرد ارتحال این عالم ربانی مجالس بسیار با عظمتی با حضور مراجع عظام تقلید و اساتید حوزه برگزار می کند.

سپس حجت الاسلام محمدعلی اسدی نسب دبیر علمی همایش ملی " المیزان و علوم انسانی اسلامی" با بیان این که قرآن کریم ظرفیت های نامحدودی برای نظام سازی در علوم انسانی دارد، اظهار داشت: تربیت جامعه اسلامی باید مبتنی بر قرآن کریم باشد و نمی توانیم اجازه دهیم که غربی ها نفوذ کرده و بر اساس ارزش های خود فرزندان ما را تربیت کنند.

وی افزود: مبانی که در علوم انسان غربی وجود دارد معارض با ارزش های اسلامی است که آن را باید اصلاح کرده و اسلامی سازی کنیم، باید ظرفیت های قرآن را کشف کنیم و یکی از تفاسیری که جامعیت دارد تفسیر المیزان است که برای هر عرصه ای از علوم انسانی ارزشی می تواند راهگشا باشد و همایش بر اساس المیزان بنا نهاده شده است.

حجت الاسلام اسدی نسب ابراز داشت: مقالات زیادی به دبیرخانه همایش واصل شد و در این عرصه تخصصی حوزه جهشی پیدا کرده و افرادی که می توانند قلم بزنند بسیار هستند، در ارزیابی ها ۳۲ مقاله پذیرفته شد که در ۵ بخش تقسیم و در ۲ جلد منتشر شد.

سپس حجج اسلام قاسم ترخان و ابوالفضل ساجدی به ارائه مقالات خود با موضوع " فطرت از نگاه علامه طباطبایی و برآیند آن در علوم انسانی" و " اعتباریات و علوم انسانی از منظر علامه" پرداختند.

در ادامه آیت الله علی اکبر رشاد رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به ایراد سخن پرداخت و با تجلیل از خدمات فراوان علامه طباطبایی به حوزه های علمیه و جامعه تأکید کرد که علامه طباطبایی آبرویی برای حوزه و تشیع شد و شاید اگر حوزه امثال این اعاظم را نمی داشت شرمسار توقعات بود.

مدیر حوزه علمیه استان تهران تصریح کرد: انقلاب اسلامی به وسیله مبانی فقهی صورت گرفت و یک فقیه رهبری آن را برعهده داشته و دارد، انقلاب اسلامی انقلابی علیه مدرنیته بود که بساط مدرنتیه را در هم ریخت و نهضتی علیه دانش ها و سلوک های سکولار بود.

در پایان مراسم نیز حضرت آیت الله جوادی آملی مفسر برجسته قرآن کریم با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم علامه طباطبایی اظهار داشت: به اصرار مرحوم علامه طباطبایی در المیزان قرآن کتابی است که هم اکنون با ما حرف می زند یعنی این تجلی خدا فوق زمان و زمین است و ماضی و حال و شرقی و غربی ندارد.

وی با اشاره به مقام والای خون شهدا و قلم علما ادامه داد: خون شهید کشور را طیب و طاهر می کند اما وقتی مرکب عالم به جوش آمد خون شهید ساکت می شود و مداد علما به فرموده روایات برتر از خون شهدا است؛ بنابراین بیانات و اعلامیه های مرحوم امام، المیزان و بیانات علما مرکبی شهید پرور و شهادت ساز است و اگر کشور را خون شهید پاک‌می کند حوزه باید عرضه داشته باشد که نظام را پاک کند.

گفتنی است، کتاب مجموعه مقالات همایش ملی المیزان و علوم انسانی اسلامی با حضور علمای حاضر در جلسه رونمایی شد و در پایان مراسم نیز این کتابها به شرکت کنندگان در این همایش علمی اهداء گردید.

 

 بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری ابنا

گزارش تصویری حوزه

گزارش تصویری رسا

گزارش تصویری شبستان

گزارش تصویری رضوی

گزارش تصویری ایکنا

----------------

روزنامه 19دی(pdf)

روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی(pdf)

روزنامه جهان اقتصاد

روزنامه رسالت صفحه آخر

روزنامه رسالت صفحه آخر(Pdf)

----------------

خبرگزاری رسا

خبرگزاری اسرا

---------------

سایت باخبر

سایت خبروان

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد