حضرت آیت الله نوری همدانی؛ قرآن باید وارد زندگی مردم شود/لزوم افزایش برنامه‌های تفسیر قرآن در رسانه ملی

حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی از مراجع تقلید شامگاه پنجشنبه هفتم تیرماه در مراسم اختتامیه طرح اعزام اساتید تفسیر قرآن در ماه مبارک رمضان که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با تقدیر از فعالیت اثرگذار اساتید حوزه در راستای تفسیر قرآن و ترویج معارف قرآن گفت: نعمت ترویج قرآن در جامعه بالاترین نعمت الهی است وتوجه به قرآن در حوزه های علمیه بسیار لازم است و  باید سعی شود که اساتید حداقل هفته ای یک جلسه تفسیر قرآن داشته باشند.

آیت الله نوری همدانی در این مراسم که حضرات آیات و حجج اسلام مرتضی مقتدایی ، نجم الدین طبسی، احمدی فقیه یزدی، سید هاشم بطحایی، فاضل گلپایگانی، سیدریاض حکیم، سیدمحمدرضا علم الهدی، حسین بنیادی، رحمانی سبزواری، واعظ موسوی، مجید تلخابی، محامد یزدی، هاشمی همدانی، روحانی نژاد معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و بسیاری از اساتید و شخصیت های حوزوی حضور داشتند، با بیان این که علمای بزرگ ما همواره به قرآن و تفسیر قرآن توجه ویژه داشتند، اظهار کرد: گامی که امروز برداشته شده و اساتید برای تفسیر قرآن اهمیت ویژه قائل شدند و برای تبلیغ معارف قرآن به استانها سفر کردند، بسیار مبارک است.

وی ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید که انسان در زمان تاریکی و فتنه ها باید به قرآن تمسک کند تا راه صحیح را پیدا کند، امیرمومنان(ع) نیزمی فرماید فتنه ها از هوا و هوس سرچشمه می گیرد که با دستورات کتاب الهی مخالف است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که در برابر فتنه ها راهی جز پناه بردن به قرآن وجود ندارد، ابراز داشت: افزون بر لزوم توجه بیشتر حوزه به قرآن کریم، در صداوسیما نیز باید فرهنگ قرآنی ترویج داده شده و مباحث قرآنی باید در اوقات مناسب پخش شوند.

وی عنوان کرد: آیت الله جوادی از مفسران بزرگ است که مباحث ایشان باید در اوقات مناسب در صداوسیما پخش شود نه این که آن را در نیمه های شب که همه خواب هستند پخش کنند!

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: باید همت کنیم تا تفسیرقرآن در حوزه و اجتماع ترویج داده شود، قرآن کریم تنها برای قرائت و تبرک نیست بلکه باید در صحنه زندگی عملی مردم وارد شود و علما و حوزویان باید تلاش کنند تا قرآن را کاملا به صحنه بیاورند.

وی اضافه کرد: متأسفانه در بعضی از کتب فقهی از قرآن زیاد استفاده نشده است وصرفا توجه به روایات است و حال آنکه باید ابتدا توجه به قرآن و سپس به روایات باشد. در قرآن آیات فراوانی وجود دارد که اگر در حوزه مورد توجه باشد و آموزش داده شود بسیار اثرگذار خواهد بود مانند این که می دانیم خداوند متعال سلطه بر مسلمین را از سوی کفار را جایز نمی داند که فرموده است: وَ لَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرينَ عَلَي الْمُؤْمِنينَ سَبيلاً(نسا 141) و این سلطه در زمینه های گوناگون باید تعریف شود که شامل سلطه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است که همه اینها باید در حوزه ها مورد بحث قرار گیرد.

این مرجع تقلید با بیان این که قرائت قرآن مقدمه ای برای عمل کردن به مضامین و مفاهیم آن است، گفت: فقها باید در استنباط ها و تالیفات خود به آیات قرآن توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزود: تمسک به قرآن کریم اختلاف بین مسلمین را از بین می برد چرا که فرموده است: وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ (آل عمران 103) .

وی ادامه داد: قرآن باید به عنوان کتابی مرجع در جامعه باشد و  باید در حوزه ها همت کرد تا قرآن نقش بیشتری در صحنه اجتهاد و استنباط داشته باشد چنانکه مرحوم علامه طباطبایی مطالب مورد نیاز جامعه را از قرآن ارائه می کردند .

در این مراسم از آیت الله مقتدایی از اعضای شورای عالی حوزه های علمیه، حجت الاسلام والمسلمین روحانی نژاد معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، آیت الله سید هاشم بطحایی عضو خبرگان رهبری، حجت الاسلام والمسلمین رحمانی سبزواری عضو جامعه مدرسین، حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی میرکتولی دبیر مجمع عالی تفسیر، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واعظ موسوی رئیس انجمن تبلیغ حوزه، حجت الاسلام والمسلمین غلامعباس هاشمی همدانی و حجت الاسلام حسن پاکراه از اساتید حوزه برای فعالیت در عرصه تفسیر قرآن کریم تکریم و تقدیر شد./

 

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری رسا

گزارش تصویری حوزه

گزارش تصویری مخبر نیوز

گزارش تصویری قم فردا

گزارش تصویری رضوی

------------------------------

خبرگزاری ایکنا

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری مهر

خبرگزاری رسا

خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری برنا

خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری شفقنا

خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری فارس1

خبرگزاری فارس2

خبرگزاری بسیج

خبرگزاری خبرنگاران جوان

خبرگزاری اقتصادی ایران

خبرگزاری خبرآنلاین

خبرگزاری رضوی

---------------------------

روزنامه اعتدال(ص1)

روزنامه اعتدال(ص1)(Pdf)

روزنامه اعتدال(ص4)

روزنامه اعتدال(ص4)(pdf)

روزنامه رسالت

روزنامه رسالت(pdf)

روزنامه عصرایرانیان

روزنامه عصرایرانیان(pdf)

روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی(Pdf)

روزنامه افکار(ص12)(pdf)

روزنامه جهان اقتصاد

روزنامه شروع(ص1)(Pdf)

روزنامه 19دی(Pdf)

---------------------------

سایت صاحب خبر

سایت قم نیوز

سایت قم فردا

سایت قم نا

سایت جماران

سایت آخرین خبر

سایت شهرکریمه

سایت زوارین

سایت قطره

سایت رویداد24

سایت خبروان

سایت انتخاب

سایت شاهرود علما

سایت ساعت24

سایت تی نیوز

سایت مخبرنیوز

سایت خبرفارسی

سایت چه خبرا

سایت شیعه شفقنا

سایت مانیتورشفقنا

سایت الیم

سایت دی نتز

سایت باخبرشید

سایت شپول

سایت خبرپو

سایت توپیش

سایت تلکسیران

سایت اخبارپارسیک

سایت خبرازما

سایت خبربان

سایت خانه وب

سایت دلفان

سایت ویستا

سایت سراج الدین

سایت هرلحظه

سایت فوج

سایت ساباط نیوز

سایت نیوزجو

سایت کارآفرین

سایت مجله خبری

سایت صدای قزوین

سایت نیوزستان

سایت دسترس

سایت مگیتو

سایت بتانیوز

سایت روزامه

سایت بازارخبر

سایت بیمه اتکایی

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد