آیت الله مکارم شیرازی مطرح کرد؛ نگرانی رهبر معظم انقلاب از تمرکز طلاب در قم و عدم هجرت به شهرستان ها ‌| تحریم ها نمی تواند جلوی پیشرفت اسلام و انقلاب را بگیرد

حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی با تأکید بر هجرت طلاب به شهرستان ها، از نگرانی رهبر معظم انقلاب در این زمینه و در نظر گرفتن طرح هایی برای ساماندهی حضور طلاب در قم و شهرستان ها خبر داد.

حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید جمعه شب ، چهارم خرداد ماه در نشست اساتید و ضیافت افطاری که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با تسلیت رحلت بانوی اسلام حضرت خدیجه(س) به زندگانی آن حضرت اشاره کرد و گفت: زندگی حضرت خدیجه(س) پیام های زیادی برای امروز ملسمانان به ویژه شیعیان و ایرانیان دارد.

وی در این نشست که آیت الله مرتضی مقتدایی رییس شورای سیاستگذاری حوزه علمیه خواهران، آیت الله سید محمد غروی عضو شورای عالی حوزه های علمیه، آیت الله دوستی زنجانی، آیت الله محسن غرویان، آیت الله سید جواد گلپایگانی، آیت الله یعقوب جعفری، آیت الله محسن فقیهی، آیت الله ملکوتی نماینده خبرگان، حجت الاسلام و المسلمین حاج ابوالقاسم نماینده خبرگان و جمع دیگر از اساتید برجسته حوزه، اعضای جامعه مدرسین و نمایندگان خبرگان حضور داشتند، با اشاره به دوران زندگی پیامبر اسلام(ص) در مکه و مدینه افزود: دوران زندگانی پیامبر اسلام(ص) در مکه دوران مصیبت ها، محدودیت ها، شکنجه ها و سختی ها بود و از هر نظر مصیبت بار به شمار می رفت اما دوران مدینه دوران شادی بود و پیروزی ها پشت سر هم برای مسلمین فراهم می شد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که گروهی از مسلمانان دوران مصائب مکه را درک کردند و در دوران مدینه جبران شد، اظهار داشت: برخی از مسلمین تنها زمان مکه و مشکلات را درک کردند که یکی از آن ها حضرت خدیجه(س) بود و حضرت در مکه جز مصیبت ندید.

وی ادامه داد: یکی از کارهای حضرت خدیجه(س)  این بود که روزانه زخم های بدن پیامبر را که ناشی از پرتاپ سنگ و جسارت به حضرت بود را می بست که بسیار ناراحت کننده بود اما از همه مهم تر دوران محدودیت شعب ابوطالب بود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که در شعب ابی طالب تحریم ها از هر نظر مسلمانان را احاطه کرده بود، ابراز داشت: انواع تحریم ها از جمله تحریم غذایی و  اجتماعی علیه مسلمین انجام شده بود، دقیقا مانند تحریم هایی که کفار امروز انجام می دهند؛ اگر آن تحریم های دوران شعب ابی طالب اثر گذاشت این ها هم اثرگذار خواهد بود اما می بینیم که با وجود تحریم ها اسلام در تمام دنیا ظاهر شد پیشرفت کرد.

وی عنوان کرد: وقتی به زیارت قبر حضرت ابوطالب و حضرت خدیجه رفتیم تازه متوجه شدیم که پیامبر و مسلمانان چه سختی های کشیدند، ما که برای زیارت رفتیم حتی نتوانستیم چند دقیقه آفتاب را برای قرائت فاتجه تحمل کنیم اما پیامبر و یاران ایشان سه سال در سخت ترین شرایط یعنی تابستان سوزان و زمستان سرد بدون پناهگاه، غذا و دارو آن دوران را گذراندند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه(س) دوران پیروزی پیامبر را ندید اما واقعا مقاومت کرد و مقاومت ایشان بسیار ستودنی بود؛ از تعبیرات روایات معلوم می شود که حضرت خدیجه(س) مقام معرفتی بالایی داشته است.

حضرت خدیجه در زمان ازدواج با رسول الله(ص) بین ۲۶ تا ۲۸ سال سن داشتند

وی اضافه کرد: بعد از تحقیقات از منابع معتبر به اینجا رسیدیدم که خضرت خدیجه در زمان ازدواج با پیامبر ۲۶ یا ۲۸ ساله داشته اما به نادرستی ایشان را بیوه و ۴۰ ساله معرفی کردند که توطئه ای بود و بنی امیه بر آن تبلیغات کرد؛ حضرت خدیجه(س) همواره همراه و یار پیامبر بودند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که پیامبر اسلام(ص) حتی بعد از وفات حضرت خدیجه(س) نیز همواره به فکر ایشان بودند، گفت: پیامبر فرمود که خدیجه تمام اموال خود را در اختیار من گذاشت و همیشه همراه من بود.

وی افزود: یکی از پیام های مهم زندگی حضرت خدیجه(س) این است یاری کردن اسلام در زمانی که دین در خطر است و جانبازی و از خودگذشتگی می خواهد ارزش دارد و الا زمانی که اسلام همه جا را گرفته و آرامش وجود دارد مانند آن زمان ارزشمند نیست.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: الان در شرایطی قرار داریم که اسلام در محاصره است هرچند که تاثیر ندارد و اسلام و انقلاب پیشرفت می کند اما باید در این زمان آماده فداکاری باشیم، ممکن است تحریم ها مشکلاتی به وجود آورد که باید تحمل کنیم و زندگی ساده تری داشته باشیم.

وی ادامه داد: پیام این که پیامبر همواره به یاد حضرت خدیجه بودند این است  کسی که به انسان خدمت کرد نه تنها در حیات بلکه در زمان وفات نیز باید به یاد او بود و برای آن کار خیر کرد.

این مرجع تقلید ابراز داشت: پیام دیگر زندگانی پیامبر اسلام(ص) و حضرت خدیجه(س)  این است که دوران شعب ابی طالب با همه فشارها جلوی اسلام را نگرفت و فشارهای امروز جلوی پیشرفت  اسلام و انقلاب را نخواهد گرفت البته باید به وظایف خود آشنا باشیم و به آن عمل کنیم.

طلاب به شهرستان‌ها مهاجرت کنند

وی در بخش دیگر سخنان خود با تأکید بر ضرورت چاره اندیشی برای تمرکز زدایی طلاب از قم عنوان کرد: هجرت به شهرستان ها از مسائل مهم حوزه است و باید فضلا پرورش پیدا کرده و به شهرستان ها بروند، متاسفانه به نصف آیه نفر عمل می شود که باید مشکل را کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به نگرانی رهبر انقلاب از تمرکز طلاب در قم خاطرنشان کرد: شنیدم که رهبر بزرگوار انقلاب نیز نگران هستند و طرح هایی در نظر گرفته شده تا فضلا به شهرستان ها بروند و مبلغ اسلام باشند چرا که شهرستان ها نباید از وجود علما و مبلغان دین خالی باشد و این موضوع بسیار مهم است و همه باید دست به دست هم دهند تا این مشکل حل شود.

وی همچنین با گرامیداشت یاد علامه طباطبایی و با تقدیر از فعالیت های دارالقرآن علامه طباطبایی اضافه کرد: جلسات قرآنی و علمی باشکوهی که در این مرکز برگزار می شود به برکت خلوص نیت مرحوم علامه است که منشأ خیرات و برکات می شود.

شایان ذکر است چند سال پیش منزل محل سکونت مفسر کبیر قرآن و عارف وارسته آیت الله علامه سید محمدحسین طباطبایی(ره) به وسیله نيكوكاران از ورثه آن فقید خریداری و به دارالقرآن تبدیل شد. این محل، هم اکنون پایگاه مهمی برای تدریس و تفسیر قرآن کریم در حوزه علمیه قم به شمار می رود. 

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری حوزه

گزارش تصویری رضوی

گزارش تصویری ابنا

گزارش تصویری ایکنا

گزارش تصویری قم فردا

گزارش تصویری تسنیم

گزارش تصویری رسا

----------------------------

خبرگزاری رسا

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری ایکنا

خبرگزاری برنا

خبرگزاری ایسنا1

خبرگزاری ایسنا2

خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری مهر

خبرگزاری ابنا

خبرگزاری خبرنگاران جوان1

خبرگزاری خبرنگاران جوان2

خبرگزاری صداوسیما

خبرگزاری فارس

خبرگزاری اقتصادی ایران

خبرگزاری راه دانا

خبرگزاری شفقنا1

خبرگزاری شفقنا2

خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری آریا

خبرگزاری خبر آنلاین

خبرگزاری تهران پرس

----------------------------

روزنامه رسالت

روزنامه رسالت(pdf)

روزنامه کیهان

روزنامه کیهان(pdf)

روزنامه شاخه سبز(ص10)(pdf)

روزنامه 19 دی (pdf)

روزنامه مردم سالاری

روزنامه مردم سالاری(pdf)

روزنامه اقتصادملی(ص12)(pdf)

روزنامه جهان اقتصاد

روزنامه رسالت2

روزنامه رسالت2(pdf)

روزنامه خراسان(pdf)

روزنامه اطلاعات

روزنامه اطلاعات(pdf)

----------------------------

سایت صاحب خبر

سایت جماران1

سایت جماران2

سایت تابناک قم1

سایت تابناک قم 2

سایت قم آنلاین

سایت قم نا

سایت قم فردا

سایت مخبرنیوز

سایت شهیدنیوز

سایت آخرین خبر1

سایت آخرین خبر2

سایت اندیشوران حوزه

سایت شاهرودعلما

سایت وارث

سایت مذاهب

سایت سرپوش

سایت اسلام ومسیحیت

سایت شعارسال

سایت خبرفارسی

سایت کرمانشاه نیوز

سایت دهاقان بیدار

سایت رادنا

سایت خبروان

سایت8 دی نیوز

سایت کیمیانیوز

سایت تی نیوز

سایت شیعه شفقنا

سایت مانیتورشفقنا

سایت نسیم مهر

سایت گوگلی

سایت دسترس

سایت پارس مطلب

سایت هشتگ

سایت ویستا

سایت دی نتز

سایت ایمان نیوز

سایت روجانیوز

سایت سبک ما

سایت هرلحظه

سایت تلکسیران

سایت ای نیازمندی

سایت بیمه نیوز

سایت خبرساز

سایت اقتصادبان

سایت خبرازما

سایت ماگیران

سایت بازارخبر

سایت صبح قریب

سایت خبری بسیج

سایت سراج الدین

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد