گزارشی از مراسم اختتامیه مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) در بیت علامه طباطبایی درقم

مراسم اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن دارالقرآن امام علی(ع) صبح جمعه چهارم اسفندماه با حضور آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع تقلید، تعدای از علما، مربیان و اساتید قرآن کریم و با معرفی افراد برتر در دارالقرآن علامه طباطبایی قم برگزار شد.

آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی: برنامه‌های قرآنی و نظام اثر متقابل بر هم دارند

در بخشی از این مراسم، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی از مراجع عالیقدر جهان تشیع، طی سخنانی برگزاری مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) را به برگزارکنندگان آن تبریک گفت و اظهار داشت: بعد از انقلاب فعالیت‌های قرآنی سرتاسر کشور را فرا گرفته است.

این مرجع عالیقدر با اشاره به اینکه قبل از انقلاب تعداد حافظان قرآن کریم از عدد انگشتان تجاوز نمی‌کرد، بیان کرد: اما تنها در این مسابقات، بیش از 500 حافظ قرآن کریم حضور داشتند و این از برکات نظام جمهوری اسلامی است. حضور قرآن در کشور و پررنگ شدن برنامه‌های قرآنی از سوی مقامات رسمی و مردمی واقعا برای ما بسیار مایه افتخار است. این برنامه‌های قرآنی و نظام اثر متقابل بر هم دارند، نظام این برنامه‌ها را ایجاد کرد و در ادامه این برنامه‌ها نیز نظام را تقویت می‌کند. وقتی مردم بدانند این همه حافظ قرآن و برنامه‌های قرآنی در کشور برقرار است متوجه می‌شوند نظام، یک نظام جمهوری اسلامی است. یعنی اسلامیت نظام به وسیله این برنامه‌ها تقویت می‌شود. بنابراین خدا را باید به این نعمت‌های بزرگ سپاس گوییم که در سایه انقلاب اسلامی این برکات را نصیب همه ما کرده است.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در بخش دیگری از صبحت‌های خود قرائت قرآن، حفظ قرآن و تفسیر قرآن کریم را سه بعد قرآن بیان کرد و افزود: بعد چهارمی نیز وجود دارد که نباید فراموش کنیم و آن هم عمل به قرآن کریم است. همه سه بعد اول خوب است اما مقدمه برای عمل به قرآن است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در این جلسه قصد دارد تا به موضوعی که کمتر مورد توجه قرار گرفته بپردازد، به طرح این سؤال که نام‌های قرآن برای چیست پرداخت و اظهار کرد: در قرآن کریم 114 سوره وجود دارد که هر کدام اسم خاص خود را دارند. نام‌های سوره‌های قرآن تأمل برانگیز و متنوع است. از خدا شروع می‌شود و بعد از آن هم سوره‌ای به نام «محمد» می‌آید و حداقل هفت سوره در قرآن به نام انبیاء نامگذاری شده است. بعضی از نام‌ها مربوط به سوره‌هایی است که محتوایشان مربوط به جهان آفرینش است، از جمله سوره مبارکه «نور» «نجم» و «شمس». در ادامه سوره‌های مربوط به ابزار پیشرفت همچون سوره مبارکه «قلم» می‌آید و یا به اسامی حیوانات است مانند فیل که بزرگترین است و مورچه که کوچکترین است و یا عنکبوت و یا زنبور عسل! مسلما این نامگذاری سوره‌ها بدون حساب و کتاب و تصادفی نیست، بنابراین شایسته است به عنوان موضوعی باشد تا بر روی آن مطالعه شود.

این مرجع عالیقدر جهان تشیع در پایان بیان کرد: پیغبر(ص) فرمودند؛ «لاتفنی عجائبه، ولاتنقضی غرائبه» عجایب و شگفتی‌های قرآن هرگز احصاء نمی‌شود و غرایب قرآن هرگز کهنه نمی‌شود و همیشه نو است. دعای من همیشه این است که همیشه در سایه قرآن باشید.

نجفی قدسی: وحدت امت اسلامی را در مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) شاهد بودیم

مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی نیز در این مراسم اظهار داشت: مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) هرسال در تهران برگزار می‌شد و غیر از اینکه یک سال در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد پس از 6 سال مجدداً در قم برگزار گردید.

وی افزود: استقبال بسیار خوبی از این دوره مسابقات قرآن کریم شده است و باید افتخار کنیم که کشورمان به برکت نظام جمهوری اسلامی و رهبری‌های خردمندانه مقام معظم رهبری که همواره حامی برنامه‌های قرآنی هستند شاهد هزاران حافظ قرآن کریم در سراسر کشور هستیم.

وی گفت: برنامه‌های دارالقرآن امام علی(ع) در سه بعد قرائت، حفظ و تفسیر قرآن کریم است که برنامه‌های تفسیری آن در دارالقرآن علامه طباطبایی متمرکز شده است و هم‌اکنون دوره‌های یکساله مهارت‌های بیان تفسیر قرآن کریم برای طلاب و فضلای حوزه علمیه در بیت علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی در پایان خاطر نشان ساخت: در یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) 4608 شرکت کردند که 501 نفر آنها حافظ کل قرآن کریم هستند و برای نخستین بار است که این تعداد حافظ کل قرآن در یک مسابقات سراسری شرکت می‌کنند.

وی افزود: در این دوره از این مسابقات حضور برادران اهل سنت از کشورمان و همچنین حضور 505 نفر از اتباع خارجی 16 کشور جهان جلوه‌ای از وحدت اسلامی را بر محور قرآن کریم پدید آورده بود.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم: دارالقرآن امام علی(ع) نمونه موفق یک کار مردمی در حوزه قرآن است

مهدی قره شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن الکریم صبح جمعه چهارم اسفند ماه در مراسم اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم دارالقرآن امام علی(ع) در بیت علامه طباطبایی با اشاره به فعالیت‌های دارالقرآن امام علی(ع) اظهار کرد: این دارالقرآن نمونه موفق یک کار مردمی در حوزه قرآن است و باید دارالقرآن امام علی(ع) الگویی برای حمایت‌های مردمی از اقدامات قرآنی باشد.

وی ادامه داد: قرار است که 150 جلسه تخصصی آموزش حفظ قرآن کریم با حمایت موسس دارالقرآن امام علی(ع) در سراسر کشور برپا شود، مسابقات این دارالقرآن در دو رشته حفظ و قرائت قرآن کریم است و امیدوارم که رشته تفسیر هم در این مسابقات در آینده داشته باشیم.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم گفت: اکنون تولید محتواهای قرآنی به اندازه نیازهای جامعه نیست و باید علما در این زمینه بیشتر کار کنند.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در پایان خاطرنشان کرد: در این سازمان آمادگی داریم که در خدمت علما و اهل قلم برای تولید محتواهای قرآنی متناسب با مخاطبین باشیم، اکنون تولید این محتواها به اندازه نیازهای جامعه به لحاظ کیفیت، کمیت و تنوع نیست و باید علما در این زمینه بیشتر کار کنند، حتی امکان برگزاری جشنواره ای از تولیدات قرآنی به صورت سالیانه وجود دارد.

موسس دارالقرآن امام علی(ع): 4608 نفر در مسابقات قرآن دارالقرآن امام علی(ع) شرکت کردند

محمد انصاری مؤسس دارالقرآن امام علی(ع) نیز در این مراسم، اظهار داشت: هدف از برقراری مسابقات قرآن کریم ایجاد لشکر قرآنی است. وی با اشاره به آسیب‌های فضای مجازی افزود: تهاجم فرهنگی و فضای مجازی فضای نامناسبی است که سبب می‌شود جوانان را گمراه کند که توجه به قرآن کریم بهترین راهکار برای واکسینه کردن نسل جوان در برابر آسیب‌های فضای مجازی است.

موسس دارالقرآن امام علی(ع) افزود: براساس روایات بهترین فرد آن کسی است که قرآن را یاد بگیرد و آن را به دیگران بیاموزد، علامه طباطبایی در ابتدا مفسر قرآن نبود، اما جرقه تفسیر این کتاب آسمانی در ذهن او زمانی خورد که در کلاس آموزش قرآن شرکت کرد.

انصاری با اشاره به سفارش رسول اکرم(ص) نسبت به قرآن اظهار کرد: پیامبر(ص) وصیت کرد که مردم پس از او به قرآن کریم و عترت توجه کنند.

وی ادامه داد: امسال در مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)، چهار هزار و 608 نفر شرکت کردند که 55 نفر در رده های سنی مختلف مقام‌های برتر را کسب کردند و دو هزار و 400 نفر در این مسابقات حد نصاب لازم را به دست آوردند که از همه آن‌ها تقدیر خواهد شد.

موسس دارالقرآن امام علی(ع) افزود: امسال در مسابقات سراسری این دارالقرآن 505 شرکت کننده غیرایرانی از 16 کشور حضور داشتند و کم سن ترین و مسن ترین شرکت کننده در این مسابقات به ترتیب 6 سال و 69 سال سن داشتند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امسال در مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) 501 نفر در رشته حفظ کل، 419 نفر در رشته حفظ 20 جزء، هزار و 121 در رشته حفظ 10 جزء، هزار و 54 نفر در رشته حفظ پنج جزء و 564 نفر در رشته ترتیل شرکت کردند.

در پایان بخش این مراسم، نفرات برتر جوایز خود را از دستان آیت الله العظمی مکارم شیرازی، آیت الله فقیهی، آیت الله ملکوتی، آیت الله واعظ موسوی، آیت الله بنیادی رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، استاد مهدی قره شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، استاد شهریار پرهیزکار، حجت الاسلام والمسلمین احمدی قمی دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن حوزه، حجت الاسلام والمسلمین میرکتولی از اعضای مجمع عالی تفسیر، حجت الاسلام والمسلمین اسکندری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم، حجت الاسلام والمسلمین عبداللهیان مدیر موسسه معارف اسلامی امام رضا(ع)، حجت الاسلام والمسلمین چاوشی دبیر ستاد تفسیر قرآن در استان قم و محمد انصاری موسس و بانی مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) دریافت داشتند.

بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری شبستان

گزارش تصویری تابناک قم

گزارش تصویری حوزه

گزارش تصویری ایکنا

------------------------

خبرگزاری ایکنا

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری رسا

خبرگزاری تسنیم1

خبرگزاری تسنیم2

خبرگزاری ابنا

خبرگزاری شبستان

خبرگزاری صداوسیما

خبرگزاری اقتصادی ایران

خبرگزاری شفقنا

------------------------

روزنامه اعتدال(ص1)

روزنامه اعتدال(pdf)(ص1)

روزنامه اعتدال(ص2)

روزنامه اعتدال(pdf)(ص2)

روزنامه19 دی

روزنامه 19دی (pdf)

روزنامه اطلاعات(pdf)(ص3)

روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی(pdf)

روزنامه رسالت

روزنامه رسالت(pdf)

روزنامه عصرایرانیان

روزنامه عصرایرانیان(pdf)

روزنامه مردم سالاری

روزنامه مردم سالاری(pdf)

روزنامه عصرایرانیان

روزنامه عصرایرانیان(pdf)

روزنامه جهان اقتصاد

روزنامه خراسان

روزنامه خراسان(pdf)

روزنامه اقتصادملی(pdf)(ص7)

روزنامه شاخه سبز(pdf)(ص اخر)

روزنامه جوان

روزنامه جوان(pdf)

------------------------------------------

سایت تابناک قم

سایت صاحب خبر

سایت قم نا

سایت موسسه قرانی علیین

سایت منهاج

سایت قطره

سایت خبروان

سایت بتانیوز

سایت خبرفارسی

سایت مانیتورشفقنا

سایت شیعه شفقنا

سایت مخبرنیوز

سایت الیم

سایت اول خبر

سایت تی نیوز

سایت توب خبر

سایت ردنیوز

سایت چه خبرا

سایت آکاایران

سایت خبربان

سایت خبرلند

سایت دسترس

سایت خبرمفید

سایت زوارین

سایت تیتراول

سایت حسینی ها

سایت خبرازما

سایت مصطفی هاشمی

سایت پارست

سایت روزامه

سایت نشرخبر

سایت هشتگ

سایت دی نتز

سایت مکتب ایرانی

سایت فوج

 

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد