قرائت قرآن، سکوت و استماع آن موجب افزایش رحمت الهی است

نویسنده تفسیر مهر و مترجم قرآن کریم ضمن تبیین و برشمردن عوامل جلب محبت و رحمت الهی تاکید کرد: یکی از عواملی که سبب افزایش رحمت الهی بر فرد و جامعه می‌شود قرائت قرآن و استماع و سکوت به هنگام قرائت است.  

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی در ادامه سلسله جلسات تفسیر اجتماعی قرآن در دارالقرآن علامه طباطبایی (ره)، گفت: یک قاعده کلی این است که رحمت عامل نجات خداپرستان از مشکلات مختلف است و تشکیل خانواده و ازدواج یکی از عوامل مهم نجات و ایجاد رحمت است.
وی با بیان اینکه ما تصور می‌کنیم ازدواج سبب فقر بیشتر و خرج و هزینه افزون‌تر است افزود: این در حالی است که در برخی روایات، وقتی خدمت ائمه (ع) می‌رسیدند و از فقر گلایه می‌کردند ایشان می‌فرمودند: ازدواج کنید؛ زیرا ازدواج موجب نجات از فقر و غنی شدن است، همان طور که خداوند فرموده کسانی که ازدواج کنند من آنان را از فضل خود غنی می‌کنم.
دکتر رضایی اصفهانی، ایمان همراه با هجرت و جهاد را از دیگر عوامل جلب رحمت برشمرد و تصریح کرد: کسانی که ایمان داشته باشند و هجرت و جهاد کنند هم در نزد خداوند مقام بالاتری دارند و هم سعادت دنیا و آخرت بیشتری نصیب آنان خواهد شد و خداوند رحمت خود را بر آنان نازل خواهد کرد.
این مفسر و مترجم قرآن با بیان اینکه، خانواده‌ای که اطاعت از خدا و پیامبر (ص) در آن رایج است، فصل‌الخطاب الهی دارند و از منیت به دور هستند اظهار کرد: اطاعت از خداوند و پیامبر (ص)، زمینه‌ساز و مقتضی رحمت الهی است؛ بنابراین اگر خانواده‌ای می‌خواهد رحمت بر آن نازل شود، باید مطیع دستورات خدا و پیامبر باشند.
حجت الاسلام رضایی اصفهانی با بیان اینکه تبعیت از قرآن، زمینه‌ساز نزول رحمت الهی است عنوان کرد: قرآن، دستورات متعددی در مورد خانواده و نحوه رفتار متقابل همسران نسبت به یکدیگر و پرداخت مهریه و ... دارد که اگر کسی به آن عمل کند، موجب جلب رحمت الهی خواهد شد همچنین استماع و سکوت در هنگام قرائت قرآن، از دیگر عوامل ایجاد رحمت الهی شمرده شده است.
این مفسر و مترجم قرآن کریم بیان کرد: استغفار از دیگر عوامل نزول رحمت از منظر قرآن کریم است که در آیات متعددی به آن اشاره شده است، از جمله در آیه ۲۶ سوره نمل فرموده است که چرا استغفار نمی‌کنید تا رحمت بر شما نازل شود.

دکتر رضایی اصفهانی با بیان اینکه عامل دیگر جلب رحمت الهی، اصلاح بین مردم است تصریح کرد: همچنین بر اساس آیات قرآن، خانواده‌ای پر از رحمت است که هوای نفس را به بند کشیده باشند؛ همان طور که در سوره مبارکه یوسف (ع)، این مسئله بیان شده است که قاعده کلی این است که هیچ انسانی از نفس اماره، مصون نیست مگر کسی که مشمول رحمت الهی شود.
وی با بیان اینکه یکی از مصادیق رحمت، معیشت است افزود: خداوند فرموده است که ما معیشت مردم در حیات دنیا را تقسیم می‌کنیم و برخی را با ثروت و برخی را با فقر می‌آزماییم و به تعبیر قرآن، کار به جایی می‌رسد که برخی، برخی دیگر را مورد تمسخر قرار می‌دهند.
حجت الاسلام رضایی اصفهانی، فرزند خوب و نیک و برادر خوب داشتن، انفاق در راه خدا و پیامبر (ص) و ... را از دیگر عوامل رحمت الهی برشمرد و تاکید کرد: رحمت الهی موجب رشد و پاکی و سعادتمندی دنیا و آخرت انسان است.
 
بازتاب خبر در رسانه ها:
----------------------------
 
 
 
 
 
 
 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد