اهدای تبرکی مقام معظم رهبری به برگزیدگان مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)

عضو ارشد دفتر امام راحل و مقام معظم رهبری با حضور در اختتامیه مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) هدیه متبرک رهبر معظم انقلاب را به برگزیدگان رقابت‌ها اهدا کرد.

آیت‌الله سیدهاشم رسولی محلاتی عضو ارشد دفتر امام راحل و مقام معظم رهبری، در آیین اختتامیه یازدهمین مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) که عصر روز جمعه 24 آذر ماه، در مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر «سرچشمه» برگزار شد، گفت: باید قدردان افرادی باشیم که این مسابقات را با این وسعت و گسترش و با ثبت نام بیش از هفت هزار نفر برپا کردند. در این مسابقات شاهد حضور 800 حافظ قرآن بودیم که انجام این مسابقات، هزینه و اداره و مدیریت آن کار مشکلی است و باید دعا کنیم تا توفیقات آن شامل همه نیروهایی که در برگزار این مسابقات نقش داشتند، شوند.

وی اظهار داشت: هنگامی که حضرت ابراهیم(ع) با وجود مشکلات و سختی‌ها خانه کعبه را بنا نهاد نامى از کار و بنایى خود نبرد و فقط فرمودند: «رَبَّنا تَقَبَّلْ مِنَّا» یا در داستان کربلای حضرت سیدالشهدا(ع) بعد از آن همه مصیبت‌های طاقت‌فرسا و سخت و شهادت‌های مردان بزرگ که با آن طرز فجیع به شهادت رسیدند، همچنین حضرت زینب(س) هنگامی که بدن قطعه قطعه شده حسین(ع) را دید و از کنار این شهدا عبور کرد، فرمودند: «اللهم تقبل منا هذا قلیل القربان؛ خداوندا! این قربانی اندک را از ما بپذیر». لذا این قبول از ناحیه خداوند مهم است.

عضو ارشد دفتر امام راحل و مقام معظم رهبری ادامه داد: خداوند متعال در جایی می‌فرماید: «کُلُّ شَیْ ءٍ هالِکٌ إِلاَّ وَجْهَهُ» و در جای دیگر می‌فرماید: «کلُّ مَنْ عَلیها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالجلالِ والاکرامِ؛ هر آنچه در این عالم است فانی و هلاک می‌شود مگر وجه پروردگارت». اکثر مفسران «وجه» را ذات اقدس خداوند دانسته‌اند.

وی با اشاره به اینکه تعبیر دیگری برای «وجه» عنوان کرد: «وجه» در مفردات راغب، آن است که آدم با آن روبرو می‌شود و صورت را وجه می‌نامند، چون نخستین چیزی که مردم با هر فردی برخورد می‌کنند، صورتش است لذا به صورت وجه می‌گویند. بنابر این معنای «وَجْهُ» آن است که هر چیزی که با هر چیزی مواجه شد آن وجه آن چیز است، شاید بتوان گفت هر چیزی که مواجه با خدا شد و روبروی خدا قرار گرفت و فیوضات الهی را گرفت و یا واسطه رساندن و یا رسیدن آن فیوضات شدن آن وجه رب است.

وی بیان داشت: در حدیثی می‌خوانیم خداوند که وجه و صورت ندارد، لذا همه چیز فانی می‌شود و مراد از آن وجه دین خدا و آن راهی است که مردم به خدا می‌رسند. همچنین در دیگر احادیث نیز از امام صادق(ع) آمده است راهی که مردم در آن به خدا می‌رسند ما هستیم، یعنی انسان هرچه بیشتر با خدا ارتباط پیدا کند و از خدا کسب فیض کند و مردم را بیشتر به سمت خدا سوق دهد و آشنا کند، این وجه خداست و لذا ائمه(ع) بهترین مصداق وجه الله هستند.

رسولی محلاتی با اشاره به حدیثی از حضرت رسول(ص) ابراز داشت: در این حدیث می‌خوانیم «علی ممسوس فی ذات الله» مرحوم علامه مجلسی (ره) می‌گوید: تمام وجود حضرت علی(ع) را خدا گرفته بود. چنانکه باباطاهر دوبیتی دارد «خوشا آنانکه الله یارشان بی، بحمد و قل هو الله کارشان بی، خوشا آنانکه دائم در نمازند، بهشت جاودان بازارشان بی» چنانکه در قرآن هم داریم این افراد، افرادی هستند که دائم در نماز هستند «الَّذِینَ هُمْ عَلَی صَلاَتِهِمْ دَائِمُونَ».

وی تصریح کرد: هر چه فرد توجه‌اش به خدا بیشتر شود، به وجه‌الله نزدیک‌تر شده است، شما در عین اینکه حافظ و قاری قرآن هستید و معلم قرآن هستید باید عامل به قرآن نیز باشید و به دستورات آن عمل کنید.

عضو ارشد دفتر امام راحل و مقام معظم رهبری عنوان کرد: باید نماز را هرچه با شکوه‌تر بپا داشت «أَقِمِ الصَّلاةَ»؛ هرچه در زندگی ارتباطمان با خدا نزدیک‌تر شود باید نمازهایمان را با تأمل و اینکه در محضر معبود آماده هستیم، بخوانیم. در کنار آن باید توجه به کمک به محرومان داشته باشید چون نوعی دل مؤمن را شاد کردن است همانطور که در روایت می‌خوانیم «أَحَبِّ الاَعمَالِ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ إِدخَالُ السُّرُورِ عَلَى المُؤمِنِ».

وی با بیان اینکه برنامه‌های قرآنی یکی از راه‌های توجه به خدا و کار کردن برای خداست و باید ما را به خدا نزدیک‌تر از گذشته کند،‌ گفت: کار برای خدا خستگی ندارد و مشکلات و سختی‌های راه برای انسان آسان می‌شود و از سوی دیگر کار برای خدا، آخرت را نیز از بین نمی‌برد؛ «وَالَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَلَن یُضِلَّ أَعْمَالَهُمْ» و هرچه برای خدا باشد، گم نمی‌شود و اینها از بین نمی‌رود، بلکه نزد خداوند باقی است.

آیت‌الله سیدهاشم رسولی محلاتی در آیین اختتامیه یازدهمین مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) هدیه‌ تبرکی‌ای را از سوی مقام معظم رهبری برای قرآنیان این دوره از مسابقات اهدا کرد و پایان بخش این دوره از مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) تجلیل از رتبه‌های اول تا سوم هر رشته در سه مقطع سنی زیر 16 سال، 16 تا 30 سال و بالای 30 سال بود که با اهدای لوح سپاس، دسته گل و تبرکی مقام معظم رهبری و اعطای هدایای نقدی بود. 

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری ایکنا

-----------------------------

خبرگزاری فارس

خبرگزاری فرهنگ رضوی

خبرگزاری اقتصادی ایران

خبرگزاری ایکنا

خبرگزاری رسا

-----------------------------

روزنامه اعتدال (ص1)

روزنامه اعتدال (ص1) (Pdf)

روزنامه اعتدال (ص3)

روزنامه اعتدال (ص3) (Pdf)

روزنامه عصرایرانیان

روزنامه عصر ایرانیان(ص آخر) (Pdf)

روزنامه جهان اقتصاد

روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی(pdf)

روزنامه شروع(ص12)(pdf)

روزنامه رویش ملت(ص1)(pdf)

روزنامه کیهان

روزنامه کیهان(Pdf)

-----------------------------

سایت خبرفارسی

سایت خبروان

سایت تی نیوز

سایت اقدام

سایت اندیشه زیبا

سایت قطره

سایت حلقه وصل

سایت پارسیک

سایت دسترس

سایت کیمیانیوز

سایت شماخبر

سایت جویا

سایت خبردونی

سایت شنیدی

سایت روزامه

سایت هنا

سایت شیعه شفقنا

سایت خبرلند

سایت میهن تجارت

سایت خبرجهانی

سایت چه خبرا

سایت خبرگزاری ویژه

سایت مجله روز

سایت مخبرنیوز

سایت پایگاه خبری بسیج

سایت مبشرین

سایت الیم

سایت ردنیوز

سایت تاج نیوز

سایت زیپ نیوز

سایت حسینی ها

سایت ویستا

سایت خبرنگارهوشمند

 

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد