تئوری برگرفته از کتاب و سنت در عرصه های گوناگون از سوی حوزه ارائه شود

حجت الاسلام مفتح با بیان این که تئوری برگرفته از کتاب و سنت در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باید از سوی حوزه علمیه ارائه شود، گفت: این تئوری ها باید تولید شود تا مورد استفاده قانونگذاران قرار گیرد.

حجت الاسلام محمدهادی مفتح عضو هیأت علمی دانشگاه قم شامگاه چهارشنبه هشتم آذرماه در پانزدهمین همایش اساتید تفسیر حوزه علمیه قم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، پرداختن به پژوهش های قرآنی در ابعاد داخلی و بین المللی را امری ضروری دانست و گفت: باید به شبهاتی که دائما در حوزه قرآن تولید می شود و سعی در اثرگذاری بر جامعه و نخبگان دارد پاسخ داده شود.

وی افزود: جدیدترین نظریه مخربی که در حوزه قرآن تولید و منتشر شده و بسیاری از جوانان را درگیر کرده این است که منشأ و مبدأ قرآن کریم چیست، با ادبیات زیبا و تکیه بر نکات جذاب این نظریه را ترویج می دهند که قرآن روایات رویاهای پیامبر است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان این که برخی سعی دارند که قرآن کریم را خواب نامه پیامبر اسلام جلوه دهند، اظهار داشت: با این شبهات سعی در از بین بردن سندیت قرآن کریم است، این شبهه با جذابیت های ادبی در حال گسترش در جوانان اهل مطالعه و فکر است که طلاب و اساتید وظیفه دارند پاسخ دهند.

وی ادامه داد: ضرورت و نیاز دوم در داخل پر کردن خلأهای پژوهشی در حوزه قرآن و سنت است، در حال حاضر روش قانون گذاری در کشور به صورت سکولار رفوشده است یعنی نمایندگان مجلس به دنبال رفع مشکلات هستند اما برای پاسخ و رفع مشکلات به سراغ کتاب و سنت نمی روند و راه حل را از تئوری های بشری می گیرند و قانونگذاری می کنند و شورای نگهبان نیز بررسی می کند که از محدوده فقه بیرون نباشد.

حجت الاسلام مفتح با بیان این که تئوری برگرفته از کتاب و سنت در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باید از سوی حوزه علمیه ارائه شود، ابراز داشت: این تئوری ها باید تولید شود تا مورد استفاده قانون گذاران قرار گیرد و این مسأله باید از سوی حوزه و طلاب پیگیری شود.

وی عنوان کرد: در خارج از کشور نیز شبهاتی تولید می شود و مستشرقین تلاش های بسیاری دارند تا قرآن را از سندیت بیندازند، در این راستا ادعا می کند که قرآن برگرفته از کتاب مقدس است.

عضو هیأت علمی دانشگاه قم خاطرنشان کرد: در عرصه بین الملل نیز خلأهایی داریم و قرآن شناسان برای تبیین معارف در این زمینه کوتاهی کردند و نتوانستند معارف قرآن را به خوبی عرضه کنند اما در مقابل با هزینه های گزافی سعی در زیر سؤال بردن قرآن دارند.

وی اضافه کرد: پروژه ای در کشور آلمان با هزینه های گزاف در حال انجام است و تمام نسخه های قرآن را مورد بررسی قرار می دهند، با مطالعات تاریخی و تحقیقات سنگین این هدف را دنبال می کنند که اثبات شود قرآن 100 سال بعد از پیامبر نوشته شده و بر گرفته از کتاب های ادبی آن زمان است.

حجت الاسلام مفتح گفت: اگر کوتاهی کنیم و نسل های آینده دچار مشکلاتی در این زمینه مشکل شوند مسؤول خواهیم بود و باید پاسخ دهیم.

 

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

----------------------------------

خبرگزاری فارس

خبرگزاری خبرآنلاین

خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری برنا

خبرگزاری رسا

خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری شفقنا

خبرگزاری مهر

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری اقتصادی ایران

--------------------------------

هفته نامه افق حوزه(ص12)(pdf)

روزنامه جهان اقتصاد

--------------------------------

سایت خبری انقلاب نیوز

سایت تی نیوز

سایت صاحب خبر

سایت خبرفارسی

سایت مانیتورشفقنا

سایت خبروان

سایت جماران

سایت یک ملت

سایت قم نا

سایت قطره

سایت ایرانی مگ

سایت روجانیوز

سایت ردنیوز

سایت هشتگ

سایت شبکه ما

سایت میهن مگ

سایت نیوزس

سایت ایران نیوزشفقنا

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد