اساتید علوم قرآنی قواعدتفسیری را از کلام اهل بیت استخراج کنند

حجت الاسلام احمدی قمی گفت: با رسیدن به اصول و قواعد مورد نیاز در حوزه تفسیر می‌توانیم به پرسش‌ها پاسخ داده و در دنیای پر تلاطم کنونی مسیر رسیدن به سعادت را برای انسان‌ها باز کنیم.

حجت الاسلام احمد احمدی قمی  دبیر مجمع عالی تفسیر حوزه شامگاه چهارشنبه هشتم آذرماه در پانزدهمین همایش اساتید تفسیر حوزه علمیه قم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، سعادت و هدایت انسان را در گرو تمسک به قرآن کریم و اهل بیت(ع) دانست.

وی با اشاره به جایگاه عالمان دینی در تبیین و ترویج معارف الهی افزود: بیان و تفسیر قرآن کریم بر عهده پیامبر اسلام و ائمه اطهار(ع)  بود و پس از این بزرگواران بر عهده عالمان دینی واگذار شده است؛ از این رو عالمان باید تمام سعی خود را در مسیر تبیین دین و قرآن به کار گیرند.

حجت الاسلام احمدی قمی تفسیر قرآن کریم را نیازمند آشنایی اساتید با مسائل و روش های آن دانست و اظهار داشت: قرآن و عترت دو امانت و ثقل گرانبهای پیامبر اسلام هستند و اهل بیت طاهرین(ع) اصلی ترین و بزرگ ترین مفسران قرآن به شمار می روند.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم بیان و تفسیری برای قرآن کریم داشته باشیم باید به دنبال اهل بیت عصمت و طهارت رفته و از این بزرگواران بیان و تفسیر قرآن کریم را خواستار شویم.

دبیر مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه قم با بیان این که اساتید قرآن و تفسیر باید قواعد و اصول تفسیری را از قرآن و روایات استخراج کنند، ابراز داشت: اساتید حوزه‌های علمیه باید به جایگاه علوم مختلف دینی در قرآن کریم بپردازند.

وی دریافت و استخراج علوم قرآنی و قواعد تفسیری از کلام اهل بیت(ع) را وظیفه اساتید حوزه خواند و عنوان کرد: با رسیدن به اصول و قواعد مورد نیاز در حوزه تفسیر می‌توانیم به پرسش‌ها پاسخ داده و در دنیای پر تلاطم کنونی مسیر رسیدن به سعادت را برای انسان‌ها باز کنیم.

 

بازتاب خبر در رسانه ها:
-------------------------------------
-------------------------------------
 
 
 
 
 
 
 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد