آیت‌الله العظمی جوادی آملی: دشمن با تحریف اسلام ناب سعی در انحراف جوانان دارد/ قرآن باید در حوزه اصل و محور باشد

حضرت ‌آیت الله جوادی ‌آملی نسبت به تلاش دشمن برای تحریف اسلام ناب و معارف قرآنی و نفوذ این تفکر در دانشگاه ها هشدار داد و گفت: دشمن برای بیرون کردن قرآن از صحنه زندگی مسلمین قدم به قدم اقدام می کند.

حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم شامگاه چهارشنبه هشتم آذرماه در پانزدهین همایش اساتید تفسیر حوزه علمیه قم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با تبریک پیروزی جبهه مقاومت بر کفار به ظاهر مسلمان گفت: از سعی بلیغ همه عزیزان به ویژه برادر عزیز، محبوب، گرامی وگرانقدار سردارقاسم سلیمانی سپاسگزاریم.

وی افزود: از خداوند متعال می خواهیم به برکت قرآن و عترت همه این شادی ها را مستدام بدارد و سانحه سنگین و تلخ زلزله اخیر را نیز ترمیم کند.

مفسر برجسته قرآن کریم با بیان این که قرآن پژوهان در محضر و مشهد قرآن کریم هستند، اظهار داشت: قرآن کریم هیچ معادلی غیر از عترت طاهرین(ع) ندارد، هر روایت و درایت جهان نیز باید به پیشگاه قرآن و عترت عرضه شود.

وی ادامه داد: عترت معادل قرآن کریم است نه روایت، اهل بیت(ع) فرمودند که هرچه از ما نقل شده است را بر قرآن عرضه کنید چون به نام ما دروغ می گویند اما دروغ گفتن به نام قرآن کریم ممکن نیست، حتی روایات تفسیری که در ذیل روایات آمده باید به قرآن کریم عرضه شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان این که تمام روایت های اخلاقی، فقهی، حقوقی و تفسیری حتما باید بر قرآن عرضه شوند، ابراز داشت: قرآن کریم باید اولین حرف را در حوزه  بزند، البته اگر کسی در محضر امام باشد و ایشان مطلبی بفرماید که صدور، جهت صدور و دلالت آن مسلم باشد نیازی به قرآن نیست چون خود امام قرآن است.

وی عنوان کرد: پیامبر وقتی امیرمؤمنان را معرفی می کنند می فرمایند علی با حق بوده و حق با علی(ع) است، نصوص باید به محضر قرآن ارائه شود؛ علما و طلاب نائبان امام محسوب می شوند و امروز دین به دست آن ها زنده است که نخستین رسالت آن ها قرآن محوری است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: امروز همانند گذشته وقتی اسلام عرضه می شود دشمن نیز آن را تعقیب و برای تخریب تلاش می کند، برخی می گویند که وحی یک ارتباط ویژه بین پیامبر و خداوند و خداوند علوم فراوانی به حضرت داده اما قرآن هیچ ربطی به خداوند ندارد و کتابی است که پیامبر تألیف کرده است.

وی اضافه کرد: گروهی دیگر با همین نظام می گویند قبلا فکر می کردیم اسلام یک دین جدا و مسیحیت چیز دیگری است اما الان به این نتیجه رسیدیم که محمدیت مانند مسیحیت است یعنی مسیحیت را به عنوان یک دانشور الهی معرفی کردند و قرآن را معادل انجیل فعلی که جزو تقریرات درس ایشان بوده و هیچ ارتباطی با حضرت مسیح ندارد قرار دادند، با این کار دین مسیحیت و اسلام را هدف قرار دادند و پیامبران را در یک یک عالم معرفی کردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان این که اناجیل 4 گانه وحی نبوده بلکه تقریرات درس حضرت مسیح است، گفت: بر اساس فرمایش امام رضا(ع) ما عیسایی را که مانند پیامبر اسلام سخن می گوید و به حق دعوت می کند قبول داریم نه کسی که دیگران جعل می کنند

وی افزود: حضرت عیسی در درگاه الهی عبد محض است که تکلم او معجزه به شمار می رود نه کلام ایشان؛ کلامی معجزه است که مربوط به قرآن کریم باشد و کلامی که احدی توان ندارد همانند آن را بیاورد قرآن کریم است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که مسیحیت مسخ و تحریف شده است، اظهار داشت: امروز نیز دشمنان اسلام سعی می کنند که اسلام ناب را مانند مسیحیت معرفی کنند یعنی می خواهند اعتبار قرآن را به عنوان کلام الهی زیر سؤال ببرند و مقام پیامبر اسلام را در حد یک فرد عادی معرفی کنند.

وی ادامه داد: وقتی این سخنان در دانشگاه ها بیان می شود نباید توقع داشت که جوان مسلمان به دانشگاه بروند و این سخنان را از برخی اساتید به ظاهر مسلمان بشنوند و دین آن ها باقی بماند، رسالت حوزویان حفظ قرآن کریم، تفسیر کلام الهی و عرضه روایات و درایات به قرآن است.

حضرت آیت الله جوادی آملی با تأکید بر این که قرآن کریم حبل متین به نحو تجلی است، ابراز داشت: آنچه که معادل این حبل متین است علی(ع) و اولاد ایشان هستند، به ما گفتند که در زمان زیارت اهل بیت(ع) به این بزرگواران بگویید که می خواهیم از علم شما بهره ببریم والا علومی مانند فقه و فلسفه در حوزه فراوان است، آنچه در حوزه نیست را باید از اهل بیت(ع) دریافت کرد که این علم جامعه را تضمین می کند.

وی عنوان کرد: اگر منظور از تطابق اسلام و مسیحیت، دین مسیحیت حقیقی باشد درست است و انجیل، تورات و قرآن کلام خدا است، قرآن انبیا دیگر را تصدیق می کند اما می فرماید سیطره و سلطنت برای پیامبر اسلام است، قرآن نیز نسبت به کتب الهی دیگر این گونه است.

مفسر برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: قرآن مسیحیت و انجیل را حفظ کرد، مرحوم کاشف الغطا می گوید اگر قرآن نبود مسیحیت و انجیل وجود نداشت و با پیشرفت علم مسیحیت باقی نمی ماند، اسلام و قرآن مسیحیت را زنده کرد.

وی اضافه کرد: انقلاب اسلامی و شهدای حرم دین را زنده کردند؛ حوزه علمیه وبزرگان باید مباهله را مانند غدیر احیا کنند و پاس بدارند، اگر انسان بداند که مباهله چه روز بزرگ و تأثیرگذاری است حتما آن راجشن می گیرد البته جشن صرفا به معنای شیرینی پخش کردن نیست بلکه باید برای این روز بزرگ مقاله نوشته شده و همایش برگزار شود و کار علمی صورت گیرد.

حضرت آیت الله جوادی آملی با تأکید بر این که حوزه و حوزویان باید قرآن متحرک باشند، گفت: انقلاب اسلامی به برکت امام و شهدا دین الهی را احیا کرد و الا دین افیون بود، کلیسا به برکت مسجد و مسیحیت به برکت اسلام زنده است.

وی افزود: قرآن کریم محور اصلی کار مسلمانان است و دشمن برای بیرون کردن این کتاب الهی از صحنه زندگی مسلمین قدم به قدم اقدام می کند و سعی دارند که عقل بشری را جایگزین وحی کرده و قرآن را از صحنه بیرون کنند.

مفسر برجسته قرآن کریم اظهار داشت: برای گفتمان با دیگران و روشن کردن جامعه مرجع قرآن کریم و عترت طاهرین(ع) است، کار حوزه باید قرآن محوری باشد، اصول علمی متکی به قرآن نیست و کسی تمام مدت عمر خود قرآن را ندیده باشد می تواند رسائل و کفایه بخواند و تدریس کند، کدام محقق اصولی دلیل حجیت خبر واحد را  آیه نبأ و آیه نفر بداند، یک محقق نیامده که به این آیه تمسک کند، اساس کار ما باید قرآن باشد.

وی ادامه داد: بار قرآن بر دوش حوزویان است و نخستین درس و بحث حوزویان باید قرآن کریم باشد و آن را منتشر کنند، نباید اجازه داد که المیزان و قرآن کریم تنها بماند، علامه طباطبایی با توجه به نیازهای جامعه المیزان را نوشتند، قرآن تمام شدنی نیست و به ابدیت متصل است و فعالیت های علمی و پژوهشی پیرامون آن باید جدی انجام شود.

 

 
بازتاب خبر در رسانه ها :
-----------------------------
----------------------------
----------------------------
 
 
 
 
 
 
 
 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد