اهتمام ویژه علامه طباطبایی به عزاداری امام حسین (ع) و روضه حضرت سیدالشهدا (ع)

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی با ذکر خاطراتی از حضور علامه طباطبایی در مجالس روضه خوانی گفت: این عالم ربانی اهتمام ویژه ای نسبت به عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و استماع روضه های کربلا و عاشورا و محرم داشت و پیوسته در طول سال در مجالس روضه خوانی شرکت می کرد.

مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی ظهر یکشنبه 9 مهرماه در مراسم سوگواری عاشورای حسینی که در بیت علامه طباطبایی برگزار شد، با بیان اینکه صاحب تفسیر ارزشمند المیزان از عاشقان دلباخته اهلبیت(ع) بود، اظهار داشت: بزرگانِ علما و شخصیت های برجسته علمی و دینی همانند مرحوم علامه طباطبایی نسبت به برنامه های عزاداری و مرثیه سرایی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اهتمام ویژه داشتند.

خاطره اول:

وی ابتدا به بیان خاطره حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد از اساتید سطوح عالی و از وعاظ ارزشمند حوزه از مرحوم علامه طباطبایی پرداخت و گفت: این مدرس حوزه نقل می کرد «حدود 45 سال قبل، مرحوم آیت الله میرزا هاشم آملی در ایام محرم در مسجد اعظم شب ها روضه می گرفتند و بنده به منبر می رفتم و مرحوم علامه طباطبایی(ره) هم گاهی تشریف می آوردند و در این روضه شرکت می کردند، یک شب پیش از آنکه به منبر بروم و در حالی که در محضر علامه طباطبایی بودیم، مرحوم آیت الله آملی به بنده گفتند می دانید چرا حضرت علامه طباطبایی در این جلسه تشریف می آورند؟ سپس ادامه دادند: ایشان علاقه مند به روضه خوانی هستند و شما تا می توانید در منبر روضه بخوانید.

خاطره دوم:

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی در ادامه به خاطره دیگری اشاره کرد و گفت: مرحوم آیت الله وجدانی فخر (ره) نقل کرده اند که بعد از ظهر عاشورایی بر قبرستان حاج شیخ (قبرستان نو) در قم رفته بودم که دیدم مرحوم علامه طباطبایی (قدس سره) در گوشه ای از قبرستان هستند، برای عرض ارادت نزدیک شدم و عرض سلام و ادب کردم و دیدم که ایشان خیلی غمگین و متأثر هستند و اشک می ریزند، سپس آن بزرگوار با سوز و گداز به من فرمودند: آقای وجدانی! می دانید امروز چه روزی است؟! عرض کردم: بله، امروز عاشورا است. ایشان فرمودند: می بینی که امروز همه دنیا ، موجودات، آسمان، زمین و حتی جمادات در حال اشک خون ریختن و گریستن بر حضرت سیدالشهدا (ع) هستند؟! متعجب شده و دانستم که ایشان خبر از حقایق هستی می دهند.
در همین حال ایشان خم شده و سنگی از زمین برداشته و آن را به سان سیبی با دست از وسط شکافتند و میان آن را به من نشان دادند و من با چشمان خود در میان سنگ خون دیدم! سپس مرحوم علامه طباطبایی (ره) فرمودند : امروز نه تنها جنّ و انس ، بلکه جمادات نیز در عزای امام حسین(ع) می گریند!

خاطره سوم:

نجفی قدسی در ادامه سخنان خود به خاطره دیگری اشاره کرد و گفت : آیت لله علوی بروجردی نقل کردند روزی به اتفاق پدرم و مرحوم علامه مدّاح که از تهران آمده بود به دیدار حضرت علامه طباطبایی رفتیم و پس از صرف چای ، علامه طباطبایی از آقای علّامه که مداحی می کردند ، درخواست کردند که روضه ای بخواند، او هم روضه حضرت علی اکبر(ع) را خواند و اشعار ایرج میرزا را در این زمینه می خواند و علامه هم استماع می کردند و متأثر بودند تا اینکه به این بیت رسید:
بعد از پسر دل پدر آماج تیر شد
آتش زدند لانه مرغ پریده را
علامه طباطبایی در اینجا فرمودند: اَعِد. یعنی دوباره بخوان و او دوباره این بیت را خواند ، دوباره علامه فرمودند: اَعِد و تا چهار بار درخواست کردند که این بیت را دوباره بخواند و پس از اتمام روضه هم علامه در حالی که از شدت تأثر با دست به پای خود می زدند، این بیت را تکرار می کردند و آنگاه با حالی که شاید مخاطبشان ما هم نبودیم فرمودند: ای کاش ایرج میرزا این بیت شعر را به من می داد و من تفسیر المیزان را به او می دادم!

آیت الله علوی بروجردی می گوید: من در آن هنگام جوان و کنجکاو بودم و از این جمله ایشان تعجب کردم و گفتم آقا شما ایرج میرزا را می شناسید؟! او شاعر هزل سرایی است! ایشان فرمودند : بله می شناسم و دیوان ایشان را دارم، مع ذلک من حاضرم تفسیر المیزان را با این یک بیت عوض کنم و سپس ادامه دادند که من حتی توهم این معنا را ندارم که کسی این شعر را برای حضرت علی اکبر(ع) بگوید و فردای قیامت امام حسین(ع) در حق او بی تفاوت باشد.

نجفی قدسی افزود: امروزه اهمیت تفسیر المیزان بر همگان روشن و مبرهن است و برترین تفسیر قرآن در عصر حاضر است و حتی حضرت آیت الله جوادی آملی فرمودند که این تفسیر تا قیامت باقی است و آنگاه می بینیم علامه طباطبایی (ره) چه عشقی و ارادتی به ساحت اهل بیت و مخصوصاً حضرت سیدالشهدا (ع) دارند که حاضرند بهترین اثر علمی خود را با یک بیت شعر که بیانگر علاقه وافر حضرت امام حسین (ع) به فرزندشان علی اکبر است، عوض کنند. به امید آنکه امام حسین (ع) به ایشان عنایت بفرمایند و این سیره در بزرگان برای همه ما باید الگو باشد که برای مجالس عزاداری حضرت خامس آل عبا و یاران دشت کربلا اهتمام جدی داشته باشیم و در کنار فعالیتهای علمی و حوزوی از روضه خوانی و توسل به اهل بیت علیهم السلام باز نمانیم.

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری برنا

خبرگزاری ایکنا

خبرگزاری رسا

خبرگزاری اقتصادی ایران

خبرگزاری شباب

خبرگزاری ابنا

خبرگزاری شبستان

----------------------------

روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی(Pdf)

روزنامه اعتدال

روزنامه اعتدال(Pdf)

روزنامه جهان اقتصاد1 

روزنامه جهاد اقتصاد 2

روزنامه جوان

روزنامه جوان(Pdf)

روزنامه مردم سالاری

روزنامه مردم سالاری(Pdf)

روزنامه رسالت

روزنامه رسالت(Pdf)

روزنامه تجارت

روزنامه خراسان

روزنامه خراسان(Pdf)

روزنامه رویش ملت(Pdf)(ص12)

----------------------------

سایت جام نیوز

سایت قم نیوز

سایت عقیق

سایت کلینیک روح درمانی

سایت صاحب خبر

سایت قطره

سایت شیعه نیوز

سایت تبیان

سایت حلقه وصل

سایت خبروان

سایت تی نیوز

سایت خبرفارسی

سایت ماگیتو

سایت پرس شیعه

سایت شیعه شفقنا

سایت رهتا

سایت جهان اقتصاد

سایت کمپ نیوز

سایت ذاکرین

سایت کافه بلاگ

سایت پارس مطلب

سایت بولتن

سایت آبنا24

سایت کلوبی ها

سایت تصنا

سایت مانیتورشفقنا

سایت نشرخبر

سایت هنا

سایت دمادم

سایت چندخبر

سایت ایران نیوز

سایت خبرپو

 

 

 

 

 

 
 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد