آیت الله العظمی نوری همدانی: مبارزه با استکبار از تاکیدات مهم قرآن به مسلمین است/ ربا یکی از مضرات مهم پایه اقتصاد جامعه است

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به این که هفت آیه قرآن به وضوح تحریم ربا را ثابت مى كند، گفتند: خداوند در مسائل اقتصادی به هیچ موضوعی به اندازه ربا انتقاد نکرده؛ متاسفانه ربا در عالم اسلام وجود پیدا کرد و یکی از مضرات مهم پایه اقتصاد جامعه است.

سومین ضیافت افطاری دارالقرآن علامه طباطبایی با حضور حضرت آیت الله نوری همدانی، آیات حسینی بوشهری، مقتدایی، غروی، دوستی زنجانی، رجبی و جمعی از اساتید حوزه برگزار شد.

حضرت آیت الله نوری همدانی شامگاه پنجشنبه اول تیر ماه در سومین ضیافت افطار دارالقرآن علامه طباطبایی(ره)، بر لزوم مطالعه و اهتمام به قرآن کریم تاکید کردند و اظهار داشتند: حضرت علی(ع) در بخش های مختلف نهج البلاغه از عظمت قرآن سخن گفته و مطالبی بیان داشته اند.

ایشان با اشاره به اینکه مرحوم علامه طباطبایی از عظمت خاصی برخوردار بود، تصریح کردند: بنده توفیق حضور 5 ساله در درس تفسیر و اسفار ایشان را داشتم؛ بسیار لازم است که ما نسبت به ثمره زحمات بسیار وسیع ایشان در المیزان توجه بیشتری داشته باشیم.

معظم له در ادامه به ویژگی های اخلاقی علامه طباطبایی اشاره داشتند و گفتند: ایشان دارای تواضع، زهد و تقوا بود؛ این عالم ربانی با این که در فلسفه استاد بسیار متبحری بود، اما قرآن را بر اساس آیات قرآن و فرهنگ اهل بیت(ع) تفسیر کردند.

این مرجع تقلید با بیان این که علامه طباطبایی یکی از نوادر و نوابغ روزگار بود، افزودند: ایشان توانست تفسیری بنویسد که تاکنون در سطح آن نوشته نشده؛ المیزان ابتکارات و مزایای بسیاری دارد و همچون دایرة المعارف، در هر موضوعی تمام ابعاد مربوط به آن موضوع را ذکر کرده است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که علامه طباطبایی از نظر اقتصادی در مضیقه قرار داشت و سال ها در منزل استیجاری زندگی می کرد، افزودند: ایشان از اساتید شاگردپرور حوزه بود و توجه بسیاری به شاگردان داشتند.    

ایشان تصریح کردند: خداوند به مرحوم علامه طباطبایی شایستگی و ویژگی خاصی اعطا کرده بود که علاوه بر شناخت آیات، مفاهیم و مضامین آیات قرآنی را با دلیل و وجه مناسبی ذکر می کرد و این یکی از مهارت های خاص ایشان بود.

معظم له با بیان اینکه تاکنون تفسیری به گسترش و بسط مباحث المیزان نوشته نشده، افزودند: به تفسیر المیزان باید توجه بسیاری داشت، زیرا مطالب بسیاری دارد که باید از آن بیاموزیم؛ علما، فضلا و محققین حوزه به این موضوعات توجه کنند و ان شاء الله این راه باید تداوم داشته باشد.

این مرجع تقلید افزودند: علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می فرماید مسئله "تبری از کفار" بیش از سایر موضوعات اجتماعی و مسئله «ربا» بیش از سایر موضوعات اقتصادی مورد تاکید قرآن واقع شده است.

حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کردند: قرآن تاکید بسیاری به مسلمانان بر لزوم مسئله تبری از کفار و عدم سلطه پذیری از سلطه گران و مستکبران دارد، اما متاسفانه خلاف این مسئله واقع شده و پیروی از غرب مفاسد زیادی در جهان اسلام بوجود آورد. 

ایشان با اشاره به اینکه هفت آیه قرآن به وضوح تحریم ربا را ثابت مى كند، گفتند: خداوند در مسائل اقتصادی به هیچ موضوعی به اندازه ربا انتقاد نکرده است؛ متاسفانه ربا در عالم اسلام وجود پیدا کرد و یکی از مضرات مهم پایه اقتصاد جامعه است.

حضرت آیت الله نوری همدانی در بخشی از سخنان خود با تجلیل از شخصیت مبارز و انقلابی آیت الله کاشانی، گفتند: ایشان از قهرمانان و مبارزان فعال بود و موجب فرار شاه از کشور شد و بعد خود آمریکایی ها، شاه را به کشور برگرداندند و امروز دشمنان تلاش در خلط مباحث دارند که باید هوشیار باشیم.

ایشان همچنین به مصاحبه حسنین هیکل با امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو اشاره کردند و افزودند: حسنین هیکل از امام راحل پرسید شاه سال 1332 هم از ایران رفت، اما او را برگرداندند، آیا شما فکری برای این مسئله کرده اید، امام خمینی(ره) پاسخ دادند آیت الله کاشانی با این که قهرمان، مبارز و شجاع بود، اما آنچه مطرح کردند صنعت نفت بود که باید از تصرف انگلیس خارج شود، اما ما اسلام را مطرح کردیم و می خواهیم قرآن و اسلام را به صحنه بیاوریم.

معظم له تصریح کردند: مرحوم آیت الله کاشانی مقام بالایی داشت اما مرجع نبود، مسئله مرجعیت خیلی مهم است، مردم با این نظر به کلام مرجعیت نگاه می کنند که آنچه مراجع می گویند همان صدایی است که در جنگ بدر و حنین و در مقابل ناکثین، قاسطین و مارقین شنیده شد.

این مرجع تقلید در پایان با اشاره به اینکه شهید مدرس در دوران خود یک نابغه و از عالمان جامع الشرایط بوده است، تصریح کردند: جمله مشهور « دیانت ما عین سیاست ماست، سیاست ما عین دیانت ماست،» از این شهید بزرگوار به یادگار مانده است.

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

گزارش تصویری حوزه

گزارش تصویری رسا

گزارش تصویری ایکنا

گزارش تصویری رسا

---------------------------------

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری ایکنا

خبرگزاری برنا

خبرگزاری رسا1

خبرگزاری رسا2

خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری شفقنا

خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری فارس

خبرگزاری شبستان

خبرگزاری آریا

خبرگزاری جام

خبرگزاری قدس آنلاین

خبرگزاری اقتصادی ایران

--------------------------------

روزنامه اعتدال

روزنامه اعتدال(Pdf)

روزنامه رسالت

روزنامه رسالت(Pdf)

روزنامه 19 دی(Pdf)

روزنامه رویش ملت(ص1)(Pdf)

روزنامه جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی(Pdf)

--------------------------------

سایت قم فردا

سایت تی نیوز

سایت تبیان

سایت صاحب خبر

سایت مانیتورشفقنا

سایت قطره

سایت خبرفارسی

سایت هدهدنیوز

سایت مدارس معارف اسلامی

سایت خبروان

سایت خبرچه

سایت ایزی خبر

سایت مجله ایرانی

سایت چاهاراه

سایت الوعدصادق

سایت سیمرغ

سایت پارسی پو

سایت شیعه شفقنا

سایت رویداد

سایت تی پنل

سایت صدای قزوین

سایت انجمن اقتصاد اسلامی حوزه

سایت پارسینه

سایت بتانیوز

سایت شعارسال

سایت بولتن

سایت آخرین خبرها

سایت فوج نیوز

سایت دانش نیوز

سایت خبریاب

سایت هشدارنیوز

سایت ویستا

سایت تیتریاب

سایت خبرمهم

سایت جویا

سایت صواحی

سایت خبرپو

سایت النجم

 

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد