خاطراتی از استاد پرورش (۱۴)؛ شخصیت استاد پرورش در نگاه رهبر معظم انقلاب

پس از نماز، مقام معظم رهبری با تعداد معدودی از علما و شخصیت‌هایی که در آن روز در نماز حاضر بودند، ‌سلام و احوال کردند؛ هنگامی که به استاد پرورش رسیدند، با دست‌ها ‌آغوش باز کرده و جناب آقای پرورش را به گرمی در بر گرفتند و بسیار ...

استاد سید علی اکبر پرورش، یکی از اعضای حزب جمهوری اسلامی در کنار حضرات آیات، بهشتی، خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی ‌و دیگر بزرگان بود که فعالیت های سیاسی بسیاری در زمان انقلاب داشته است. مرتضی نجفی قدسی خاطراتی از این شخصیت انقلابی را در قالب کتاب «خاطراتی از استاد پرورش» به رشته تحریر درآورده که در شماره های گوناگون تقدیم حضور علاقمندان خواهد شد.

 

* شخصیت استاد پرورش در نگاه رهبر معظم انقلاب

إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ إِنَّا لا نُضيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلاً؛

مسلّماً كسانى كه ايمان آوردند و كارهاى شايسته انجام دادند، ما پاداش نيكوكاران را ضايع نخواهيم كرد!

 

در تبیین شخصیت استاد پرورش تاکنون سخنان زیادی گفته شده است و بزرگان کشور، همگی طی بیانیه‌ها و سخنرانی‌ها، تجلیل‌‌های فراوانی از ایشان داشته‌اند که باید گفت: «طیب الله انفاسهم و شکرالله مساعیهم». ولیکن فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای (دامت برکاته)، در پیام تسلیتی که پس از رحلت ایشان صادر فرمودند، ‌بسیار محل تأمل و دقت و حائز اهمیت است.

معظم له در این پیام، گزاره‌های متعددی را در خصوص شخصیت استاد پرورش تبیین فرمودند که شاید تاکنون در این حد برای دیگری سابقه نداشته است. این همه حاکی از شناخت عمیق حضرت ایشان از استاد پرورش و نمایانگر علاقة زاید الوصف به این انسان مؤمن و صالح پروردگار می‌باشد.

تعابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در این پیام عبارت‌اند از: یاور صدیق انقلاب، مرحوم آقای سیدعلی اکبر پرورش ـ رحمت الله علیه ـ چهرة محترم و اثرگذار، گذراندن بخش اعظم عمر با برکت خود در خدمت به اسلام و ارزش‌های متعالی دین، لهجة صادق، دل با اخلاص، خلق نیک، مروج و تحکیم کنندة انقلاب و نظام اسلامی، تلاش‌های مبارزاتی در دوران طاغوت، خدمات ارزنده، و مسئولیت‌های سنگین در قوه مجریه، مقننه و شورای عالی دفاع، خدمت به کشور و ملت با همه توان، سلامت و راحت بر سرانجام وظیفه نهادن، صبر و متانت و تحمل بیماری رنجبار و طولانی، زندگی پاک و شرافتمندانه، و درخواست رحمت و رضوان الهی برای ایشان.

البته در تاریخ 28 بهمن92 نیز توفیق یار شد تا در معیت خانوادة مرحوم استاد پرورش، به زیارت و دیدار حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله العالی) مشرف شویم. معظم له مجدداً ‌با تکرار همین تعابیر، یاد مرحوم استاد پرورش را گرامی داشتند.

در این دیدار، معظم له جناب آقای پرورش را شخصی صادق،‌ باصفا، ‌مؤمن پایبند و پایدار، اهل ذکر و توجه و تضرع به پروردگار، اهل گذشت، با معرفت، و انسان خالص و پاکیزه که دل متذکری داشت، معرفی فرمودند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به دوران مسئولیت‌های ایشان در مجلس شورای اسلامی، شورای عالی دفاع و وزارت آموزش و پرورش و این‌که عده‌ای در آن زمان، ایشان را خیلی اذیت کردند، فرمودند : آقای پرورش عمیقاً به مبانی انقلاب اعتقاد داشت و قرص و محکم برای تحکیم نظام اسلامی در مقابل بدخواهان می‌ایستاد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار به ابتدای آشنایی خود با جناب آقای پرورش در سال‌ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کردند و فرمودند: بنده قبل از آن‌که آقای پرورش را ببینم با نام ایشان آشنا بودم.

در آن زمان ایشان اصفهان بودند و ما مشهد بودیم که شنیدیم شخصی به نام آقای پرورش به خاطر امام خمینی و مبارزه با رژیم شاه و طاغوت، از انجمن حجیته جدا شده و این موضوع تأثیر زیادی در بین نیروهای انجمن گذاشته و تزلزلی در آن‌ها ایجاد کرده است.

خوب در آن زمان انجمنی‌ها با ما هم خوب نبودند و حتی جوان‌ها و اعضایشان را از آمدن به مسجد ما منع می‌کردند که مبادا گرایش انقلابی پیدا کنند، در عین حال برخی از آن‌ها گاهی مخفیانه به جلسات ما می‌آمدند و اعتراف می‌کردند که ما را ممنوع کرده‌اند که در جلسات شما شرکت کنیم. آن زمان آغاز آشنایی ما با آقای پرورش بود، ولی بعدها در انقلاب و مبارزه انس زیادی پیدا کردیم.

در همان روز در بیان حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری نیز که در جمع خانوادة استاد پرورش ایراد داشتند، همین مضامین و تعابیر مورد اشارة رهبری معظم انقلاب، مورد تأکید قرار گرفت. ایشان گفتند: آقای پرورش انسانی با مطالعه و اهل فضل و دانش بود و به تفسیر قرآن مسلط و تقریباً خطبه‌های «نهج البلاغه» را از حفظ داشت و با روایات هم آشنایی بسیار خوبی داشت و با معرفتی که برخوردار بود، ‌توانست نقش تربیتی و معلمی برجسته‌ای ایفا کند و طیف وسیعی از علاقمندان معارف اسلامی از محضر ایشان بهره‌مند بودند.

حجت الاسلام ناطق نوری به صفات اخلاقی استاد پرورش اشاره کرده و اظهار داشتند: «ایشان انسانی خوش خلق، خوش مشرب، اهل دل و با صفایی بود که کلمات قصار زیادی از ایشان در خاطرمان مانده است و همیشه به یاد ایشان هستیم.

رفاقت ما با ایشان و مرحوم عسکراولادی بسیار عمیق بود. و واقعاً من از رفتن پی در پی این دوستان با اخلاص که هیچ جایگزین ندارند‌، بسیار متأثر شدم.

یکی از نکات مورد اشارة حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله) در توصیف استاد پرورش، روحیة پاک و تضرع و توجه ایشان به پروردگار بود که در بیانات معظم له به نظر می‌رسید از برجستگی بیشتری برخوردار است. حقیقتاً هم همین طور بود و ما پیوسته شاهد این معنا بودیم. استاد پرورش بارها می‌فرمودند:

غسل در اشک نما،‌ کحل طریقت گویند  //  پاک شو اول و پس دیده بر آن  پاک انداز

 

ایشان ‌پاکی و طهارت دل را از مراحل اولیه طی طریق الهی می‌دانستند و معتقد بودند که این پاکی درون، جز از راه اشک ریزی و ابتهال و توجه به پروردگار حاصل نمی‌شود. و همان طور که غسل، موجب طهارت جسمی انسان می‌شود، اشک چشم نیز پاکی و طهارت دل را همراه دارد.

ایشان با اشاره به آیة شریفة «لا يَمَسُّهُ‏ إِلاَّ الْمُطَهَّرُونَ»  می‌فرمودند:  این قرآن کریم را کسی نمی‌تواند لمس کند، مگر آن‌که با طهارت باشد. یعنی وضو داشته باشد. شرط لازم برای دریافت هدایت‌های قرآن و ورود به باطن قرآن را هم پاک نفسی و طهارت روحی می‌دانستند که شرح و بسط این معنا خود بحث مستقلی است.

 در این بخش مناسب است اشاره‌ای هم به آخرین دیدار استاد پرورش با رهبر معظم انقلاب در پاییز سال 88 داشته باشم. در آن روز به یادماندنی پس از آن‌که توسط یکی از دوستان بیت،‌ به اطلاع حضرت آیت الله خامنه‌ای (دامت برکاته) رسید که آقای پرورش در تهران هستند، بلافاصله معظم له با بهجت خاصی فرموده بودند که به ایشان بگویید: بنده بیشتر مشتاق دیدار شما هستم و همین فردا تشریف بیاورید.

 به لطف الهی بنده هم در آن روز این توفیق را داشتم تا در معیت استاد پرورش به این دیدار نائل شوم. ابتدا نماز ظهر و عصر را به امامت حضرت ایشان اقامه کردیم و پس از نماز، مقام معظم رهبری با تعداد معدودی از علما و شخصیت‌هایی که در آن روز در نماز حاضر بودند، ‌سلام و احوال کردند.

 هنگامی که به استاد پرورش رسیدند، با دست‌ها ‌آغوش باز کرده و جناب آقای پرورش را به گرمی در بر گرفتند و بسیار ابراز محبت و علاقه نسبت به ایشان نشان دادند که برای همگان که ناظر به این حال و احوال بودند، بسیار جالب توجه بود.

پس از آن، دست آقای پرورش را گرفته و با خود به اتاقی بردند و ساعتی به گفت‌وگو نشستند و دیدار طولانی شد و حتی در این بین یکی از اعضای دفتر به خیال  این‌که استاد پرورش اطاله کلام می‌کند و وقت حضرت آقا را می‌گیرد در را باز کرد. به این معنا که وقت دیدار تمام شده است. ناگهان با عتاب حضرت آقا رو به ‌رو شدند. فرمودند: ما داریم صحبت می‌کنیم، چرا در را باز می‌کنید؟!

به هر حال این دیدار که آخرین دیدار در این دنیا بود، با نهایت اقبال و توجه و گرمی از سوی رهبر معظم انقلاب برگزار شد و در پایان هم با همدیگر از اتاق بیرون آمدند و خیلی صمیمانه و با محبت خداحافظی کردند.

استاد پرورش نیز از این دیدار بسیار مشعوف بودند و احساس سبکی خاصی داشتند و خیلی راضی بودند.

این نکته را هم اضافه کنم که بنده به استاد پرورش عرض کردم: چرا شما این‌قدر دیر به دیر به دیدار حضرت آقا می‌روید؟ ایشان که به شما خیلی محبت دارند و همیشه نسبت به ملاقات شما شایق هستند!

استاد پرورش پاسخ دادند: حضرت آقا رهبر جهان اسلام هستند و وقت ایشان متعلق به کل مسلمین است و من هیچ‌گاه به خود اجازه نمی‌دهم که وقت و فرصت ایشان را بگیرم، مگر امری ضروری باشد و من احساس وظیفه کنم که باید خدمت ایشان برسم. آن‌گاه تقاضای ملاقات می‌کنم. این موضوع هم واقعاً ‌قابل تأمل و درس مهمی برای خیلی‌ها می‌تواند باشد.

از خدای متعال مسئلت داریم سایة پر برکت ایشان را تا ظهور موفور السرور قطب عالم وجود و واسطة غیب و شهود،‌ امام زمان، مهدی موعود (عج) برای کافه مسلمین و شیعیان، مصون و محفوظ بدارد.

 

بازتاب خبر در رسانه ها :

خبرگزاری حوزه

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد