یک حافظ ۱۴ ساله کل قرآن کریم: افراد خوش اخلاق قرآنی مانند آهنربا همه را به سمت خود جذب می کنند/ حمایت معنوی از حافظان کل قرآن در نظر گرفته شود

به گزارش روابط عمومی دارالقرآن علامه طباطبایی؛ امیرحسین اله وردی حافظ کل قرآن کریم از شهرستان نیشابور است که حفظ قرآن را از ۹ سالگی آغاز کرده و در ۱۱ سالگی به اتمام رسانده است.

وی در رشته های پنج جزء، ۱۰ جزء، ۲۰ جزء و حفظ کل قرآن کریم در شهرستان نیشابور رتبه اول و در مسابقات استانی هم دو بار رتبه اول را کسب کرده و در مسابقات سازمان اوقاف رشته ۱۰ جزء و در مسابقات حفظ کل آموزش وپرورش و بسیج رتبه اول را کسب کرده است.

امیرحسین هم اکنون در مرکز استعدادهای درخشان شهید بهشتی نیشابور به تحصیل در مقطع هشتم مشغول است و علاوه برحفظ قرآن، بر ترجمه و مفاهیم وموضوعات قرآنی تسلط خوبی دارد و روی شماره صفحات، جزء، نام سوره وبالا وپایین صفحات، تسلط کاملی دارد.

وی نخستین پسری است که در مقطع ابتدایی حافظ کل قرآن در نیشابور می شود و در مسابقات اخیر دارالقرآن امام علی(ع) نمره ۱۰۰ را کسب می کند.

با این حافظ قرآنی به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

 • چرا حفظ قرآن را انتخاب کردید؟

همانگونه که خداوند در قرآن می فرماید قرآن نور است و کسی که حافظ و نگهبان قرآن شود حتما نوری در وجود وی ایجاد می شود و این امر برای من محقق شده و خداوند را شکر می کنم که توفیق حفظ قرآن را داشتم.

در آیه ۴۳ سوره اعراف است «الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لو لا ان هدانا الله» به این معنا که آنجا که بهشتیان زبان به حمد الهی گشوده و خداوند را سپاس می گویند که آنها را به این امر هدایت کرده و اگر او آنان را هدایت نمی کرد هرگز به امر هدایت نمی شدند من هم ممنون خداوند هستم که به من توفیق حفظ قرآن را داد.

 • تحصیلات پدر و مادرتان مرتبط با قرآن هست؟

نه؛ پدرم کاردانی مکانیک و مادرم کارشناسی ریاضی کاربردی دارند.

 • خودتان تمایل به حفظ قرآن داشتید؟ انگیزه شما چه بوده است؟

از کلاس اول ابتدایی کم کم روخوانی قرآن را با تجوید آموختم؛ مادر و سپس پدرم من را خیلی تشویق کردند لذا علاقمند شدم و حفظ را از کلاس سوم ابتدایی آغاز کردم و در مدت دو سال کل قرآن را حفظ کردم.

اولین عامل حمایت ها و تشویق های مادر و پدرم بود که سبب شد که به این راه وارد شوم و آن را ادامه دهم و موفق شوم.

مربیان قرآن من در نیشابور(آقایان صابری و شهبازی نیا) هم خیلی مرا تشویق کردند و گفتند استعدادش را داری و این روحیه بخشی انگیزه ای شد که من توانستم قرآن را حفظ کنم.

 • تفاوتی میان خودتان و دیگر هم سن هایتان احساس می کنید؟

اولین و مهمترین تفاوت من با دیگران این است که با حفظ قرآن آرامشی در وجود من ایجاد شده که به فراگیری بهتر درس هایم کمک کرده و تمرکزم بیشتر شده و از این بابت واقعا خوشحالم که توانستم قرآن را حفظ کنم.

دوستانم و معلم ها در مدرسه می گویند که خیلی آرامش داری و خیلی بی استرس هستی.

خدا را شکر معلمان اهمیت قائل می شوند و مدیرمان آقای مجتبی حیدری خوشبختانه از وقتی متوجه شدند که من حافظ قرآن هستم من را تشویق می کند وهر زمان من را می بیند بخصوص موقع نماز جماعت می گوید خوشحالم از اینکه شما را هر روز می بینم و می گوید ان شاءالله که سلامت باشی و من هم برایشان خیلی دعا می کنم.

حفظ قرآن به دلیل مزایایی که دارد در روایات متعددی در دین اسلام سفارش شده و امیدوارم که همه بتوانند قرآن را حفظ کنند و در عمل به آن موفق شوند.

انس با قرآن از آسیب های اجتماعی را می کاهد

 • هدف شما چیست؟

می خواهم یک کلاس قرآن برپا کنم و برنامه ریزی های آن را انجام دادم تا قرآن را به علاقمندان آموزش دهم زیرا انسان باید هرچه می آموزد به دیگران هم آموزش دهد تا زکات علمش را بدهد و آنان هم بیاموزند و از برکات قرآن همه استفاده کنیم.

من نخستین حافظ پسری در نیشابور هستم که در مقطع ابتدایی حافظ کل قرآن شدم و والدین من ابتدا تجربه و راهنما نداشتند لذا با آزمون وخطا و استفاده از فایل ها توانستم قرآن را حفظ کنم اما ما تجربیاتمان را به دیگران می گوییم تا زودتر به هدف برسند.

قرآن یک کتاب زیبایی است که اگر مردم با آن انس بگیرند از آسیب های اجتماعی و مشکلات جامعه حتما کاسته خواهد شد.

هدف شغلی ام این هست که در رشته تجربی شرکت کنم و کسب درآمد مدنظرم نیست بلکه دلم می خواهد خدمتی به مردم و محرومان کنم.

 • قرآن خواندن به تحصیل شما لطمه وارد نکرد؟

نه؛ حفظ قرآن هر چه زودتر شروع شود بهتر است زیرا من در ابتدایی حفظ را تمام کردم و از کلاس ششم تثبیت کردم لذا درس ها آن زمان کمتر بود.

شبانه روز ۲۴ ساعت هست که زمان زیادی به بطالت می گذرد اما من از سال ششم تنها حدود سه ساعت برای تثبیت وقت می گذارم و مدرسه می روم، استراحت به اندازه کافی دارم و تکالیفم را هم انجام می دهم و توانستم مدرسه استعدادهای درخشان هم قبول شوم و هم اکنون یکی از شاگردان مورد قبول مدرسه هستم.

کنار هر رشته تحصیلی، باید آموزش قرآن هم باشد؛ برخی فرزندان خود را تک بعدی تربیت می کنند اما نباید از قرآن که درس زندگی است غافل شد.

 • کسانی بودند که شما را ببینند و ترغیب شوند و بگویند ما هم برویم حفظ کنیم؟

بله؛ پسر خاله ام حدود پنج جزء قرآن را حفظ کردند دانش آموزان مدرسه مان هم برایشان جالب بود و تعجب کردند و می گویند که ما هم علاقمند به حفظ قرآن هستیم.

توانستم تا حدی آنان را جذب کنم و افراد علاقمند را نزد اساتید خودم بردم و برخی از آنان به تازگی حفظ قرآن را آغاز کردند و یک برادر پنج ساله دارم که برای وی آموزش قرآن را شروع کردیم.

یاد قرآن مرا از گناهان دور می کند

 • نوجوانان هم سن وسال شما آسیب های اجتماعی مختلفی را تجربه می کنند؛ چقدر قرآن مانع از این شده که شما به این سمت ها بروید؟

گستردگی مزیت های قرآن را نمی توان شمرد؛ واقعا زمانی که «الذین آمنوا و تطمئن القلوبهم به ذکر الله» را می خوانم آرامش خاصی در وجودم ایجاد می شود و کمتر پیش می آید که نیازی در خود ببینم که به این سمت ها بروم و قرآن مانع گناه می شود.

هر زمان که یاد قرآن می افتم وآیات در ذهنم می آید از این محیط هایی که احتمال گناه در آن وجود دارد دوری می کنم.

هر فرد قرآنی با رفتار وکردارش می تواند بسیاری را به قرآن جلب کند؛ من مروج قرآنی در میان نوجوانان هستم وبه دعوت مسئولان در محافل قرآنی شهر نیشابور و روستاها شرکت می کنم و پس از تلاوت قرآن، درباره زیبایی ها و اعجاز آن هم صحبت می کنم که افراد جذب قرآن شوند و بسیاری از نوجوانان به من گفتند که شما را که دیدیم انگیزه ای برای حفظ قرآن پیدا کردیم.

ماه رمضان امسال به مدت یک هفته به بندرعباس و شاهرود برای تبلیغ رفتم.

هر بار که به محافل قرآنی می روم برخی از من شماره و آدرس مرکزی که قرآن را حفظ کردم می گیرند و برای بار بعد که می روم می بینم که آنان هم درمحافل شرکت و شروع به حفظ قرآن کردند.

افراد خوش اخلاق قرآنی مانند آهنربا، قدرت مغناطیسی دارند که همه را به سمت خود جذب می کنند.

مانعی بر سر راه فراگیری قرآن وجود ندارد

 • مانعی سر راه آموزش قرآن وجود دارد؟

نه؛ همه شرایط برای همه مقاطع سنی با روش های مختلف حضوری و غیرحضوری فراهم است و من هر کجای شهر می روم از سوی مسئولان مورد تشویق قرار می گیرم و هیچ مانعی سر راه قرآن آموزی در کشور وجود ندارد.

برای کسانی که تازه دارند قرآن را شروع می کنند جایزه هم در نظر می گیرند زیرا بسیاری بخصوص در سن کم در ابتدا به فکر تشویق و جایزه هم هستند اما کم کم این میل کاهش پیدا می کند.

تشویق وجایزه خردسالان را جذب قرآن می کند

 • به نظر شما نقش تشویق و جایزه در جذب خردسالان چقدر است؟

ابتدا باید این مشوق ها باشد؛ من یادم هست ابتدا که مادرم برایم جعبه مدادرنگی و بخصوص میکروسکوپ هدیه گرفت خیلی به سمت قرآن جلب شدم.

حمایت معنوی از حافظان کل قرآن در نظر گرفته شود

محافل اساتید بین المللی محدود به مراکز چند استان خاص نشود

 • برای حافظان کل مشوق هایی در نظر گرفته شده است؟

اگر مشوق هایی در نظر بگیرند مانند اینکه آنان را با قاریان بین المللی آشنا کنند و اطلاع رسانی در مورد محافل، سخنرانی ها، همایش ها و مسابقات قرآنی داشته باشند و در کل تحت حمایت معنوی قرار دهند خیلی خوب است و افرادی که در این حوزه قدم نهاده اند خیلی تشویق می شوند و فعال تر عمل می کنند.

اساتید بین المللی مانند استاد شحات انور واستاد عکاشه به نیشابور آمدند اما در حدی که یک جلسه محفل بوده اجرا کردند و رفتند و امکان استفاده از جلسات آنان نبوده است.

ارتباط با حافظان بین المللی خیلی تاثیرگذار است و کسانی که حافظ هستند می توانند با ریزه کاری های قرآنی برای شرکت در مسابقات آشنا شوند.

درخواستم این است که اساتید برجسته بین المللی ایران بیشتر به همه شهرها و شهرستان ها بروند و محافل محدود به مراکز چند استان خاص نشود.

جای کار در زمینه قرآنی زیاد است و در شهرهای کوچک این مشکل است که در آن افراد برجسته کمتر برای استفاده قرآن آموزان می آیند.

 • در زمینه ترجمه و مفاهیم قرآن هم وارد شده اید؟

من سعی بر یادگیری معنای قرآن را دارم علاقه پیدا کردم و برایم جالب است و حتی در زمینه تفسیر قرآن وارد شدم امیدوارم همه به سمت قرآن جلب شوند زیرا به گفته مقام معظم رهبری، حفظ قرآن مقدمه ای برای تدبر در قرآن است و تدبر هم زمینه ای برای عمل به قرآن است.

اگر جامعه ما به مرحله عمل به قرآن برسد از مشکلات کشور کاسته می شود و رفاه و آرامش کشور به حد بیشتری می رسد امیدوارم این امر محقق شود و انقلابی در مسیر قرآن کریم رخ دهد.

 • آرزوی شما چیست؟

آرزویم این است که رهبر را از نزدیک ببینم.

 • سخن پایانی شما چیست؟

از دست اندکاران مسابقه امام علی(ع) که این مسابقات را برپا می کنند و مکان آن را در قم انتخاب کردند هم تشکر می کنم که زیارت، تفریح و مسابقه با هم هست.

 

 بازتاب خبر در دیگر رسانه ها:

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد